Zarządzanie portfelem inwestycyjnym - komplet wykładów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 2702
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie portfelem inwestycyjnym - komplet wykładów - strona 1

Fragment notatki:

WYKŁAD 1
Inwestycje, środowisko inwestycyjne, proces inwestycyjny
I. Pojęcie i rodzaje inwestycji
Istnieje wiele definicji pojęcia „inwestycja”. Najbardziej ogólna jest następująca definicja:
Definicja: inwestycja jest to wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłej konsumpcji. Inwestujący wyrzeka się bieżących korzyści na rzecz przyszłych i niepewnych korzyści.
Definicja ta wskazuje kilka istotnych cech inwestycji.
Po pierwsze, inwestycja oznacza wyrzeczenie inwestora rezygnującego z bieżącej konsumpcji, za które to wyrzeczenie oczekuje on pewnej nagrody (korzyści).
Po drugie, inwestycja dokonywana jest w pewnym okresie, co oznacza, że nagrodę inwestor może otrzymać w przyszłości.
Po trzecie, przyszłe korzyści będące tą nagrodą są niepewne.
Z przedstawionej definicji wynika, że nieodłącznymi cechami każdej inwestycji są: czas i ryzyko. Te dwa pojęcia odgrywają zasadniczą rolę we wszystkich analizach inwestycji.
Istnieje wiele rodzajów inwestycji. Z punktu widzenia współczesnych finansów istotny jest podział na dwa podstawowe rodzaje:
inwestycje rzeczowe,
inwestycje finansowe.
Inwestycje rzeczowe to wydatki przedsiębiorstw na zakup maszyn i urządzeń, wyposażenia i zapasów oraz wydatki gospodarstw domowych na mieszkania.
Inwestycje w ujęciu rzeczowym mogą być ponadto podzielone na:
inwestycje w kapitał trwały,
inwestycje w zapasy.
Inwestycje w kapitał trwały to wydatki na zakup takich dóbr, których okres użytkowania jest długi.
Inwestycje w zapasy stanowią różnicę pomiędzy wielkością zapasów przechowywanych przez przedsiębiorstwa na koniec bieżącego roku a wielkością zapasów na koniec roku poprzedniego.
Ogólnie biorąc, dzięki inwestycjom rzeczowym zwiększają się zdolności wytwórcze poszczególnych jednostek gospodarczych, a tym samym całej gospodarki.
Inwestycje finansowe to wydatki na zakup różnego rodzaju instrumentów finansowych (akcje, obligacje, lokaty bankowe, inne).
Inwestycje finansowe, nazywane także lokatami finansowymi, polegają na lokowaniu posiadanych środków finansowych w innym podmiocie gospodarczym. W zamian za udostępnienie kapitału innym podmiotom inwestor nabywa określone prawa. Podstawowym celem inwestycji finansowych jest osiągnięcie określonego dochodu w postaci odsetek, dywidendy itp. Jednocześnie inwestorzy finansowi dostarczają środków pieniężnych na sfinansowanie inwestycji rzeczowych, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju całej gospodarki.
Inwestycje mogą być analizowane w wielu różnych przekrojach, np. w przekroju:
makroekonomicznym,
mikroekonomicznym.
W ujęciu makroekonomicznym inwestycje traktowane są jako element podziału Produktu Krajowego Brutto, zgodnie z poniższym wzorem:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz