To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zarządzanie logistyczne
Logistyka przenika niemal wszystkie aspekty aktywności gospodarczej. Tworzy siatkę, na której wspiera się nasze codzienne życie. Cechą rozwiniętej gospodarki jest, że jedna trzecia dochodu narodowego pochodzi z działań dystrybucji.
Na podstawie badań ustalono, że na dystrybucje przypada w Wielkiej Brytanii 32,5% dochodu narodowego brutto. Badania przeprowadzone w innych krajach wskazują na podobną skalę tego zjawiska. Rozpatrywane od kosztów, działania logistyczne stanowią znaczną część wydatków ponoszonych przez gospodarkę narodową.
Wynika z tego, że każde podniesienie produktywności osiągnięte w dowolnej części systemu logistycznego mogłoby przyczynić się do wyzwolenia rezerw, które z kolei mogą być użyte w innym miejscu gospodarki. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na zlecenie Narodowej Rady Zarządzania Dystrybucją ( National Council of Physical Distribution Menagement ) wskazuje, że programy efektywnej poprawy produktywności w logistyce prowadzą do redukcji ogólnych kosztów w przybliżeniu od 10% do 20%.
Fakt ten silnie przemawia za tym, że podobne oszczędności są potencjalnie niemożliwe do osiągnięcia także w innych rozwiniętych gospodarkach, w niektórych przypadkach oszczędności mogłoby być znacznie wyższe. Nie należy jednak sądzić, że działalność logistyczna przysparza jedynie wydatków i że w związku z tym powinna być redukowana. Wprost przeciwnie, logistyka pozytywnie wpływa na wzrost bogactwa narodowego. Umożliwia ona sprawny przebieg procesu ekonomicznego i na wiele sposobów stanowi źródło jego napędu. Orientacja logistyczna polega na kompleksowym zarządzaniu wszystkimi powiązanymi działaniami przepływu dóbr do źródeł zaopatrzenia do użytkownika wyrobów gotowych w celu poprawy działań systemu (mierzonej przy pomocy kosztowej efektywności obsługi odbiorców). Określone w powyższy sposób rozumienie logistyki obliguje do radykalnego przekształcenia sposobu w jaki przedsiębiorstwo realizuje potrzebny udział w rynku poprzez przebudowe całego zarządzania operacyjnego.
To nowe podejście oznacza rozpoznanie potrzeb w zakresie serwisu odbiorców i zrównoważenie go przy pomocy zarządzania wewnętrznymi zasobami przedsiębiorstwa. Integracyjna natura zadań logistycznych polega na zapełnieniu luki operacyjnej między źródłem zaopatrzenia a finalnym popytem.
Pojęcie zarządzania logistycznego jest analogiczne do pojęć zarządzania materiałami i dystrybucją. Nasuwa się tu spostrzeżenie, że logistyka stanowi raczej planistyczne bramy biznesu, aniżeli jego funkcje. Innymi słowy rodzaj zarządzania właściwy dla logistyki w mniejszym stopniu dotyczy zarządzania przepływami materiałów, bardziej zaś związany jest z ustaleniem obiektywnych celów i strategii w obrębie, których mogą mieć miejsce dzień po dniu wykonywane czynności zarządzania materiałami i zarządzania dystrybucją. Główną ideą tej pracy jest pogląd, że logistyka musi być traktowana przez zarządzających jako całościowa orientacja planistyczna w biznesie. Ma ona wpływ na wykorzystywanie zasobów i jest ośrodkiem działalności w zakresie koordynacji zaopatrzenia, wytwarzania i dystrybucji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)