Zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych - strona 1 Zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych - strona 2 Zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych - strona 3

Fragment notatki:

Zapytanie nr 2667
do ministra spraw zagranicznych
w sprawie stanu stosunków dyplomatycznych utrzymywanych przez Rzeczpospolitą Polską z Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwanym Rodyjskim i Maltańskim
   Szanowna Pani Minister! Uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:    1. Kiedy stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane? Na jakim utrzymywane są szczeblu? Kto jest obecnie przedstawicielem Polski przy tym Zakonie Kościoła katolickiego, a kto przedstawicielem Zakonu w Polsce?    2. Czy Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z innym jeszcze podmiotem, który nie jest państwem, poza tym Zakonem Kościoła katolickiego oraz Stolicą Apostolską?    3. Jakie były przesłanki nawiązania przez Rzeczpospolitą Polską stosunków dyplomatycznych z tym Zakonem?    4. Jaki jest aktualny stan tych stosunków?    5. Jaki jest zakres aktywności tego Zakonu jako podmiotu prawa międzynarodowego? Z którymi państwami utrzymuje stosunki dyplomatyczne? Czy jest członkiem jakichś organizacji międzynarodowych? Jeśli tak, to których? Których umów międzynarodowych Zakon jest stroną?    6. Czym zajmuje się obecnie Zakon?    7. Jaki jest zakres aktywności tego Zakonu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?    8. Czy Rzeczpospolita Polska, abstrahując od wyrazu użytego w oficjalnej nazwie Zakonu, uznaje go za podmiot suwerenny w rozumieniu prawa międzynarodowego, biorąc pod uwagę fakt, że jest częścią innego podmiotu (Kościoła katolickiego), a zmiana konstytucji Zakonu (Karty Konstytucyjnej) oraz wybór głowy Zakonu (Wielkiego Mistrza) muszą zostać zatwierdzone przez głowę innego podmiotu (Stolicy Apostolskiej)?    Łączę wyrazy szacunku    Poseł Karol Karski Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 2667 w sprawie stanu stosunków dyplomatycznych utrzymywanych przez Rzeczpospolitą Polską z Suwerennym Zakonem Rycerskim Szpitalników im. Jana Jerozolimskiego, zwanym Zakonem Maltańskim   [...], uprzejmie informuję, co następuje:    1. Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską a Suwerennym Zakonem Kawalerów Maltańskich na szczeblu ambasadorów zostały nawiązane na mocy dwustronnego porozumienia z 9 lipca 1990 r. Pierwszym przedstawicielem Zakonu Maltańskiego w Polsce (od 26.06.1991 r.) został ambasador François hrabia de Waresquiel (rezydujący w Paryżu). Pierwszym przedstawicielem RP przy Zakonie Maltańskim (od 21.06.1991 r.) został ambasador Henryk Kupiszewski, jednocześnie ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Obecny ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce Vincenzo Manno (od 22.06.2004 r.) jest pierwszym przedstawicielem zakonu posiadającym siedzibę w Warszawie. Polskę reprezentuje przy Zakonie Maltańskim ambasador przy Stolicy Apostolskiej pani Hanna Suchocka (od 10.10.2002 r.)

(…)

… ustawodawczym, wykonawczym oraz sądowniczym. Z kolei art. 3 Karty Konstytucyjnej Zakonu stanowi, że ˝Zakon jest podmiotem prawa międzynarodowego i wykonuje suwerenne funkcje˝. W tym kontekście warto dodać, że Zakon Maltański nie jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, a uwzględniony jest jedynie jako podmiot/jednostka (ang. ˝entity˝).    Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne…
…, składał prezydent RP (Aleksander Kwaśniewski w 2000 r.) oraz dwukrotnie premierzy RP (w 1992 r. Jan Olszewski i w 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz). W dniach 12-15.05.2007 r. odbyła się pierwsza po II wojnie światowej wizyta oficjalna Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Fra Andrew Bertiego (Kraków, Częstochowa, Warszawa), który spotkał się z prezydentem RP i premierem RP oraz z marszałkami Sejmu…
… frontu, terenach objętych działaniami wojennymi, obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi.    Zakon intensywnie wspomaga walkę z trądem za pomocą specjalnie powołanej w tym celu fundacji CIOMAL (Comite International de l`Ordre de Malte pour la Lepre), która zaangażowana jest także w walkę z innymi chorobami (m.in. AIDS) w krajach Trzeciego Świata. Zakon powołał do życia również Międzynarodową…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz