To tylko jedna z 13 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
T - 8. Zapas cykliczny (niech to nie kosztuje zbyt wiele)
W trakcie rozważań będziemy mówili czasem o obliczaniu wielkości zamówień, a czasem o wielkości dostaw - zamiennie. Oznacza to założenie pełnej realizacji zamówień przez dostawców.
W tym temacie poznamy między innymi:
jakie są ważniejsze kryteria i metody określania wielkości dostaw,
na czym polega istota wyznaczania ekonomicznej wielkości zamówienia,
jak można modyfikować poziom zapasu cyklicznego.
Skąd się bierze zapas cykliczny.
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak w najlepszy sposób kształtować zapas cykliczny, przypomnijmy sobie, skąd się on w ogóle bierze.
zapas cykliczny jest tworzony na potrzeby bieżącego zużycia (przetworzenia, sprzedaży); gdyby istniała możliwość dostaw dokładnie w takiej wielkości, jaka jest potrzebna na bieżące, chwilowe zużycia (jak to jest w na przykład w przypadku wody i gazu dostarczanych do naszych gospodarstw domowych) nie byłoby potrzeby tworzenia i utrzymywania takiego zapasu;
w większości przypadków takiej możliwości jednak nie ma, konieczne jest „porcjowanie" dostaw, wielkości tych porcji - wielkości dostaw, zależą od wielu czynników:
od warunków narzuconych przez dostawców (minimalne wielkości zamówień, tylko całe jednostki paletowe itp.),
od ograniczeń związanych z ładownością środków transportu,
od ograniczeń wynikających z pojemności własnych magazynów;
na wielkość zapasu cyklicznego może wpływać także fakt sezonowej dostępności pewnych dóbr - gromadzimy je wtedy (na przykład - świeże owoce) w czasie ich okresowej dostępności - w wielkościach znacznie przewyższających bieżące potrzeby, dla późniejszego wykorzystania;
duże jednorazowe zakupy i wynikający z tego duży zapas cykliczny to także często wynik decyzji związanych z możliwością zakupów po niższej cenie;
jeśli tempo zużycia jest równomierne, możemy przyjąć, że średni poziom zapasu cyklicznego w rozpatrywanym okresie jest równy połowie średniej wielkości dostawy w tym okresie:
= 0,5 • gdzie jest średnią wielkością dostaw w rozpatrywanym okresie.
Rys. 1 przedstawia tę zależność i ilustruje wpływ wielkości dostawy na częstość dostaw i wielkość zapasu.
Rysunek 1. Zasada określania średniej wielkości zapasu cyklicznego
Mimo licznych ograniczeń, w zdecydowanej większości przypadków istnieje możliwość określania wielkości dostaw. Powstaje zatem pytanie: jak dobrać tę wielkość, jakimi kryteriami się kierować?
(…)
…, dla której koszt zmienny uzupełnienia zapasu jest równy zmiennemu kosztowi jego utrzymania (ZKUzZC = ZKUtZC). Możecie sprawdzić (na przykład korzystając z arkusza kalkulacyjnego), że ta prawidłowość wystąpi niezależnie od wartości PP0, kuz, u0 i C.
To pozwala na wyznaczenie spełniającej ten warunek wielkości dostawy.
• kuz = 0,5 • WD • u0 • C
Rysunek 2. Zasada określania optymalnej, ekonomicznej wielkości…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)