To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zamrażanie gruntu
Zamrażanie gruntu stosuje się przy robotach głębokich, najczęściej gdy konieczne jest głębienie i odbudowywanie szybów do celów górniczych lub innych w gruntach słabych i nawodnionych. Stosuje się je przeważnie, gdy wytworzenie depresji jest niemożliwe.
Po zamrożeniu wody w porach gruntu powstaje masa lodowo-gruntowa nieprzepuszczalna dla wody i mająca dość dużą wytrzymałość na ściskanie, np. piaski w temperaturze WPC mają R( = 5,2-14,2 MPa, w -20 C zaś Rc = 10,9-18,5 MPa; gliny w temperaturze od ~5°C do -15°C mają Rc = 5,6-9,5 MPa. Dla porównania, czysty lód w temperaturze -15°C ma wytrzymałość na ściskanie Rc =1,8 MPa.
Znacznie mniejsza jest wytrzymałość na rozciąganie; w temperaturze od -10°C do -20°C dla piasku Rr = 1,0-3,0 MPa. dla gliny Rr = 2,2-3,9 MPa.
: Ze względu na dużą wytrzymałość na ściskanie nadaje się obudowie lodowo-gruntowej zwykle kształty koliste w planie, gdyż w takim przypadku parcie zewnętrzne gruntu i wody wywołuje naprężenie ściskające.
W celu zamrożenia gruntu dookoła przyszłego wykopu (szybu) wykonuje się otwory co I.O-1.5 m w odległości 1,5 m od obrysu wykopu. Do otworu zapuszcza się rury pionowe zamknięte od spodu, o średnicach 10-14 cm, przez które przepływa ciecz zamrażająca w temperaturze ok. -25°C. Jako cieczy zamrażającej używa się chlorku wapnia CaCl2 lub płynnego dwutlenku węgla.
' Ciecz zamrażająca wtłaczana jest do rur zamrażających od dołu i podnosząc się ku górze, ogrzewa się i pobiera równocześnie ciepło z gruntu przez ścianki rur zamrażających. Po zagrzaniu, płyn wraca do urządzenia chłodzącego (rys. 12.14). Do chłodzenia cieczy zamrażającej stosuje się amoniak lub dwutlenek węgla.
Prędkość zamrażania w piaskach wynosi początkowo 6-7 cm na dobę, a w końcu BN- cm na dobę. W iłach i glinach zamrażanie trwa 1,5-2,5 raza dłużej niż w piaskach. Kwią/ane to jest z kapilarnym podciąganiem wody do gruntu przy zamrażaniu; woda oddaje dużą ilość ciepła przy przejściu w lód, co opóźnia przebieg zamarzania. Również z nacznie przedłuża się zamrażanie przy przepływie wody przez grunt podlegający zamrażaniu. Przy bardzo silnym ruchu wody, np. przy intensywnym jej odpompowaniu, zamrożenie gruntu jest w ogóle niemożliwe.
Prowadząc roboty betonowe w wykopie, należy chronić beton od mrozu, lód zaś od wysokiej temperatury powstającej przy wiązaniu cementu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)