To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wpływ temperatury na wytrzymałość gruntów spoistych
Lambe i Whitman [40] podają, że na parametry wytrzymałości grantu (p' i c', określone na podstawie naprężenia efektywnego, wywierają wpływ min. takie zmienne czynniki, jak: temperatura, rodzaj cieczy w porach i prędkość ścinania. Zmiany temperatury, koncentracji jonów płynu w porach i inne zmiany w ośrodku mogą również wpływać na zmiany ciśnienia w porach, wywołanego podczas ścinania bez odsączania, a zatem mogą zmniejszać wytrzymałość na ścinanie bez odsączenia.
Obniżenie temperatury gruntu poniżej 0°C znacznie podwyższa jego wytrzymałość na Ściskanie. Gliny badane w temperaturze od -5°C do -15°C charakteryzują się wytrzymałością na ściskanie od 5,6 MPa do 9,5 MPa [50]. Przykładowo wpływ temperatury na wytrzymałość na ścinanie (parametry (pi c) podano na rys. 9.10, zamarzanie wody w porach gruntu przy temperaturach ujemnych powoduje głównie wzrost spójności.
Wysoka temperatura, powodując wysuszenie gruntu, jest przyczyną powstawania spękań i szczelin w gruntach spoistych. Spękania i szczeliny obniżają wytrzymałość gruntów na ścinanie. Na rysunku 9.11 przedstawiono wpływ spękań na spadek wytrzymałości na ścinanie glin zwałowych [25]. Zjawisko to jest jeszcze groźniejsze, jeżeli do szczelin przedostaje się woda, która wywołuje pęcznienie gruntu, a tym samym zwiększenie jego wilgotności, co powoduje spadek parametrów wytrzymałościowych gruntu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)