To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wpływ temperatury na zagęszczenie gruntów
Temperatura ma też decydujący wpływ na zagęszczenie i zagęszczalność gruntów spoistych. Wraz z obniżeniem temperatury zmniejsza się zagęszczenie (gęstość objętościowa gruntów). Zagęszczenie to przy temperaturze zerowej i mniejszej maleje też wraz ze wzrostem wilgotności gruntu (rys. 9.12). Wilgotność optymalna przy wyższej temperaturze jest mniejsza niż przy niższej, a maksymalna gęstość objętościowa większa przy wyższej temperaturze (rys. 9.12).
W temperaturach ujemnych nie powinno się zagęszczać gruntów spoistych.
Wpływ temperatury na wodoprzepuszczalność gruntów
Wodoprzepuszczalność gruntów zależy od współczynnika filtracji k, który zależy od temperatury w taki sposób jak lepkość wody. Zależność między współczynnikiem filtracji kT w temperaturze Ta współczynnikiem kw w temperaturze 10°C wyraża się wzorem (5.3).
Ze wzoru (5.3) wynika, że ze wzrostem temperatury wzrasta współczynnik filtracji, a więc zwiększa się objętość wody przepływającej przez określony przekrój, przy danym spadku hydraulicznym. Zwiększenie temperatury gruntu powoduje zmniejszanie początkowego spadku hydraulicznego.
Nie rozważa się tutaj zmian współczynnika filtracji związanego ze zmianą struktury gruntu spoistego, przy podwyższonych temperaturach. Znane są przypadki, że w wyniku zmian struktury gruntu i powstania spękań i szczelin, przepuszczalność wzrosła kilka tysięcy razy.
Wpływ temperatury na przewodnictwo elektryczne gruntów
Przewodnictwo elektryczne gruntów to zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego. Właściwość ta charakteryzuje się wielkością oporu elektrycznego.
Przewodnictwo elektryczne gruntów spoistych w dużym stopniu zależy od temperatury (rys. 9.13). Wraz ze wzrostem temperatury opór właściwy gruntów maleje i w konsekwencji tego wzrasta ich przewodnictwo. Opór elektryczny gruntów spoistych przy wzroście temperatury do 40-50°C zmniejsza się 2 i więcej razy. Wraz z obniżeniem się temperatury i tworzeniem lodu w porach opór elektryczny gwałtownie wzrasta.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)