Spiekanie gruntu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spiekanie gruntu - wykład - strona 1 Spiekanie gruntu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Spiekanie gruntu
Spiekanie stosuje się przeważnie do lessów, choć wykonywane były próby spiekania także iłów. Do spiekania gruntu można stosować nagrzane powietrze lub paliwa płynne. Spiekanie gruntu rozgrzanym powietrzem polega na wtłoczeniu do otworu wiertniczego o średnicy 5-10 cm pod ciśnieniem 0,3-0,5 MPa powietrza nagrzanego do temperatury 700-800°C. Przy tej temperaturze less nabiera właściwości cegły. Po czasie spiekania 12-15 h w temperaturze 600°C, wytrzymałość na ściskanie wzrasta 5-8 razy w stosunku do stanu naturalnego. Less nagrzany do temperatury 400°C, w ciągu 2 h nagrzewania traci zdolność do zmian swych cech pod wpływem zawilgocenia. Grunty ilaste, przy temperaturze 600-700°C, wykazują niezależnie od wzrostu wytrzymałości wzrost współ­czynnika filtracji. W związku z powyższym, w budownictwie wodnym stosuje się dodatkowo uszczelnienie podłoża zastrzykami.
Do spiekania gruntu za pomocą paliwa płynnego wykonuje się dwa otwory obok siebie, połączone u dołu (przy dnie). Do jednego otworu dostarcza się przewodem paliwo płynne zapala nad dnem otworu. Przy spalaniu paliwa wytwarza się temperatura w otworze (2500°C), która powoduje spieczenie gruntu wokół siebie. W Polsce, spiekanie gruntu nic znalazło do tej pory zastosowania.
Amerykańska Agencja Przestrzeni Kosmicznej (NASA) [30] przeprowadziła w 1994 r. próby spiekania słabych gruntów „pochodnią plazmową" gorącego gazu, podobną do strumienia światła, wytworzoną energią elektryczną. Wypróbowano pochodnię o mocy 100 kW w dwóch rodzajach gruntu: w ile jeziornym i w piasku pylastym. Oba grunty w miejscach działania pochodni zostały stopione, zmieniając się w szklisty materiał przypominający skałę wulkaniczną. Uważa się, że pochodnia plazmowa stworzy nowe możliwości stabilizowania: terenów osuwiskowych, pionowych ścian wykopów, gruntów wrażliwych na upłynnienie oraz bardzo ściśliwych podłoży budowli i podłoży, gdzie występuje duży przepływ wody (np. pod zaporami).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz