Zamiar popełnienia przestępstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zamiar popełnienia przestępstwa  - strona 1 Zamiar popełnienia przestępstwa  - strona 2

Fragment notatki:

ZAMIAR POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA JAKO FORMA STADIALNA PRZESTĘPSTWA FORMY STADIALNE PRZESTĘPSTWA - etapy, przez które musi "przejść" przestępstwa, by zostać popełnione.
PRZECHÓD PRZESTĘPSTWA ( ITER DELICTI/ITER CRIMINS )- przechodzenie przestępstw przez poszczególne stadia.
Wydaje się, że w zamiar, przygotowanie, z istoty wymagające umyślności zachowania występują tylko w przestępstwach umyślnych. Popełnienie przestępstw nieumyślnych nie jest warunkowane wystąpieniem zamiaru. ZAMIAR POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA Zasada ( bez wyjątku ): COGITATIONIS POENAM NEMO PATITUR- karania za swe myśli nikt nie ścierpi. Jest to fundamentalna zasada prawa karnego ( zob. wyłączenie czynu ).
Nie ma wyjątku od tej zasady choć została zakwestionowana i odrzucona przez radzieckiego prawa karnego. Koncepcja karania ze ewentualny zamiar, legła ona u podstaw praktyki represjonowania sprawców przed popełnieniem czynu, represja predeliktualna była stosowana. W trybie administracyjnym poprzez działanie tzw. "trójek" i "dwójek"- organy NKWD uprawnione o wymierzania w ramach owej represji kary uwięzienia w łagrach bądź kary śmierci. Z represją prediktualną wiązało się stosowanie aresztu ochronnego. Na czas nieokreślony każdego, co do którego zachodziło podejrzenie, że mógłby podjąć zamiar działania na szkodę III Rzeszy. Z karaniem na etapie zamiaru wiążą się największe zbrodnie XX wieku. Od karania za zamiar należy odróżnić typy rodzajowe przestępstw, które opisują czyn sprawcy jako zachowanie służące ujawnieniu zamiaru.
Przykład: Art. 190- jest to grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, Konstrukcja groźby karalnej oparta jest na czynie sprawcy, który ujawnia wobec osoby pokrzywdzonej zamiar popełnienia przestępstwa na jej szkodę. Karalność związana jest z czynem w postaci grożenia popełnieniem przestępstwa. Nie narusza zasady cogitationis poenam nemo patitur.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz