zamach stanu, transformacja - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zamach stanu, transformacja - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

ZAMACH STANU- niespodziewane, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób, wbrew obowiązującemu prawu.
Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego. Oznacza pozakonstytucyjną i pozaprawną drogę przejęcia kontroli nad państwem.
Do niedawna w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki zamach stanu był najczęściej spotykaną metodą zmiany rządu. REFORMA -zmiana, ale nieradykalna
-zmiana nienaruszająca podstaw istniejącego ustroju/ładu
-Lamentowicz : ogół fragmentarycznych, niegwałtownych przemian, stopniowo i etapami wprowadzanych przez grupe rządzącą; reformy respektują podstawy legitymizacji ustroju, zwłaszcza obowiązujący system prawny i respektuje tez aspekty kulturowe. TRANSFORMACJA
- Pojawienie się tego pojęcia wiąże się z przemianami ustorowymi w Europie Środkowo-wschodniej -ogolnie określa przejście z systemu socjalistycznego do kapitalistycznego -transformacja systemowa - proces radykalnych przeobrażeń społecznych -transformacja ustrojowa - głęboka reforma państwa, od rządów autorytarnych do demokratycznych EUROPEIZACJA - Proces inkrementalny (stopniowy), prowadzony na drodze dobrowolnej integracji; prowadzi on do tego, że mechanizmy Unii Europejskiej stają się częścią systemu państwa narodowego. Państwo adaptuje do swego systemu politycznego rozwiązania unijne. Z obserwacji wynika, że łatwiej europeizują się państwa federalne niż unitarne. Europeizacja w ujęciu politycznym to wpływ integracji europejskiej na państwo narodowe, a w szczególności na jego struktury, procesy i funkcje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz