Zaleganie wód podziemnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaleganie wód podziemnych - strona 1 Zaleganie wód podziemnych - strona 2 Zaleganie wód podziemnych - strona 3

Fragment notatki:

Zaleganie wód podziemnych
Studia hydrogeologiczne powinny dostarczyć informacji z jednej strony o pocho­dzeniu, zasięgu, warunkach zalegania, składzie i przepływie wód podziemnych, z dru­giej zaś o hydrogeologicznych właściwościach masywu, jego przepuszczalności, wodochłonności, odsączalności, wodoszczelności, kapilarności i wilgotności. Studia te należy wykonywać szczególnie starannie, aby nie naruszyć naturalnego reżimu wód, zwłaszcza podczas wykonywania głębokich wierceń geologicznych przecinających róż ne, niezależne poziomy wodne. Co prawda, prowadząc roboty podziemne niewątpli­wie naruszymy naturalne warunki wodne, ale powinno to nastąpić dopiero po szcze­gółowym przeanalizowaniu skutków, jakie roboty nasze wywołają zarówno w stanie wód podziemnych, jak i w otoczeniu budowli czy w równowadze ekologicznej całego środowiska. Wybór racjonalnego przebiegu robót podziemnych musi zapewnić mini­mum zagrożeń wodnych i środowiskowych przy optymalnych kosztach budowy i utrzy­mania obiektu. W analizie należy uwzględnić zmianę stanu i wpływ na otoczenie dwóch rodzajów wód podziemnych:
wód związanych, oddziałujących bezpośrednio na szkielet masywu,
wód swobodnych, wywołujących przegrupowanie ich zalegania w całym masywie.
Wody chemicznie związane decydują o rodzaju krystalizacji lub rekrystalizacji nie­których minerałów, co ma zasadniczy wpływ na zachowanie się masywu skalnego. Wody związane fizycznie zwykle pogarszają właściwości mechaniczne górotworu, uplastycz­niając jego połączenia na stykach okruchów skalnych. Najbardziej typowym destruk­cyjnym przejawem oddziaływania tych wód jest tzw. pęcznienie masywu, w wyniku którego może powstać znaczne, trudne do ustalenia ciśnienie górotworu na obudową wyrobiska, zwłaszcza w jego spągu.
O wiele bardziej zróżnicowany jest wpływ wód swobodnych na cały układ masywu i prowadzone w nim roboty podziemne. Wpływ ten zależy zarówno od warunków za­legania wody, jak i od jej przepływu czy składu chemicznego. Należy w tym przypad­ku rozróżnić wody przypowierzchniowe o zmiennym poziomie zalegania, wody grun­towe o ustalonym poziomie i wody podziemne podzielone warstwami izolacyjnymi na różne poziomy bądź wody zamknięte w porach, szczelinach czy kawernach.
Wysokość poziomu i przepływ wód przypowierzchniowych zależą bezpośrednio od opadów atmosferycznych, morfologii terenu, a przede wszystkim od poziomu wód akwe­nów, zwłaszcza rzek i strumieni zasilanych opadami. Wody te utrudniają wykonanie budowli i wymagają jej zabezpieczenia na czas eksploatacji. Wykop lub wyrobisko podziemne staje się wielkim urządzeniem drenującym ściągającym wody przypo­wierzchniowe. Wody połączone ze zbiornikami na powierzchni terenu, np. rzekami, je­ziorami czy morzami mogą przyczynić się do wzrostu intensywności dopływu na skutek powiększenia drożności po­rów lub szczelin bądź do gwałtowne­go wtargnięcia wody do wyrobiska, grożąc awarią budowlaną (rys. 2.13). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz