To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zaleganie wód podziemnych
Studia hydrogeologiczne powinny dostarczyć informacji z jednej strony o pochodzeniu, zasięgu, warunkach zalegania, składzie i przepływie wód podziemnych, z drugiej zaś o hydrogeologicznych właściwościach masywu, jego przepuszczalności, wodochłonności, odsączalności, wodoszczelności, kapilarności i wilgotności. Studia te należy wykonywać szczególnie starannie, aby nie naruszyć naturalnego reżimu wód, zwłaszcza podczas wykonywania głębokich wierceń geologicznych przecinających róż ne, niezależne poziomy wodne. Co prawda, prowadząc roboty podziemne niewątpliwie naruszymy naturalne warunki wodne, ale powinno to nastąpić dopiero po szczegółowym przeanalizowaniu skutków, jakie roboty nasze wywołają zarówno w stanie wód podziemnych, jak i w otoczeniu budowli czy w równowadze ekologicznej całego środowiska. Wybór racjonalnego przebiegu robót podziemnych musi zapewnić minimum zagrożeń wodnych i środowiskowych przy optymalnych kosztach budowy i utrzymania obiektu. W analizie należy uwzględnić zmianę stanu i wpływ na otoczenie dwóch rodzajów wód podziemnych:
wód związanych, oddziałujących bezpośrednio na szkielet masywu,
wód swobodnych, wywołujących przegrupowanie ich zalegania w całym masywie.
Wody chemicznie związane decydują o rodzaju krystalizacji lub rekrystalizacji niektórych minerałów, co ma zasadniczy wpływ na zachowanie się masywu skalnego. Wody związane fizycznie zwykle pogarszają właściwości mechaniczne górotworu, uplastyczniając jego połączenia na stykach okruchów skalnych. Najbardziej typowym destrukcyjnym przejawem oddziaływania tych wód jest tzw. pęcznienie masywu, w wyniku którego może powstać znaczne, trudne do ustalenia ciśnienie górotworu na obudową wyrobiska, zwłaszcza w jego spągu.
O wiele bardziej zróżnicowany jest wpływ wód swobodnych na cały układ masywu i prowadzone w nim roboty podziemne. Wpływ ten zależy zarówno od warunków zalegania wody, jak i od jej przepływu czy składu chemicznego. Należy w tym przypadku rozróżnić wody przypowierzchniowe o zmiennym poziomie zalegania, wody gruntowe o ustalonym poziomie i wody podziemne podzielone warstwami izolacyjnymi na różne poziomy bądź wody zamknięte w porach, szczelinach czy kawernach.
Wysokość poziomu i przepływ wód przypowierzchniowych zależą bezpośrednio od opadów atmosferycznych, morfologii terenu, a przede wszystkim od poziomu wód akwenów, zwłaszcza rzek i strumieni zasilanych opadami. Wody te utrudniają wykonanie budowli i wymagają jej zabezpieczenia na czas eksploatacji. Wykop lub wyrobisko podziemne staje się wielkim urządzeniem drenującym ściągającym wody przypowierzchniowe. Wody połączone ze zbiornikami na powierzchni terenu, np. rzekami, jeziorami czy morzami mogą przyczynić się do wzrostu intensywności dopływu na skutek powiększenia drożności porów lub szczelin bądź do gwałtownego wtargnięcia wody do wyrobiska, grożąc awarią budowlaną (rys. 2.13).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)