To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zewnętrzne odwodnienie budowli
Pełne odwodnienie budowli podziemnej wykonuje się najczęściej za pomocą sztolni odwadniających lub drenów, rzadziej za pomocą barier studni depresyjnych. Sztolnie drążymy w masywie skalnym na dużych głębokościach. Mogą one dwustronnie opasywać budowlę podziemną (tys. 4.1), mogą być ujęciem pojedynczym zakładanym tylko od strony napływu wód podziemnych. W sztolniach dodatkowo wykonuje się odwierty jako dreny poprzeczne ułatwiające odwodnienie górotworu mało przepuszczalnego. Od strony wyrobiska podziemnego mogą natomiast być wykonane zastrzyki uszczelniające górotwór, aby całkowicie odciąć dopływ wód, zwłaszcza opadowych. W masywie gruntowym układamy dreny w wykopach otwartych. Średnicę drenów odbieramy tak, aby mogły pracować w reżimie układu zatopionego, zalanego. Układ taki zapewnia małe rjredkości przepływu, co eliminuje zagrożenie sufozją. Nadmierne obniżenie zwierciadła wody i intensywny jej przepływ może mieć destrukcyjny wpływ na strukturę górotworu, może powodować fizyczne wymywanie jego drobnych cząstek bądź rozpuszczanie chemiczne niektórych jego minerałów, powodując przyśpieszony proces wietrzenia i postępujący wzrost wodoprzepuszczalności masywu. Będzie to również proces obniżania stabilności górotworu w otoczeniu wyrobiska i dlatego powinien być wyeliminowany przez właściwe sterowanie całokształtem zjawisk hydrogeologicznych zachodzących w masywie po wykonaniu systemu urządzeń odwadniających. Zarówno zespół elementów drenarskich, jak i studnie depresyjne obniżają poziom wód podziemnych poniżej spągu wyrobiska, zapewniając niezbędne jego osuszenie. Co prawda, taki system odwodnienia jest bardzo skuteczny, ale również jest on wyjątkowo kosztowny i to zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w czasie jego eksploatacji, zwłaszcza wówczas, gdy ujmowane wody są gromadzone w studniach i muszą być systematycznie przepompowywane do sieci ogólnospławnej lub innego odprowadzenia wody.
Mniej skuteczne, ale znacznie tańsze, częściowe odwodnienie budowli podziemnych można osiągnąć przez następujące zabiegi techniczne:
• odwodnienie powierzchniowe terenu nad budowlą podziemną ujmujące wody opadowe,
♦ drenaż przypowierzchniowy odprowadzający wody gruntowe i podskórne,
* warstwa drenażowa tuż nad obudową ujmująca wody spływające do wyrobiska,
• skierowanie małych dopływów wód do kanałów wewnętrznych.
W przypadku posadowienia budowli powyżej poziomu wgłębnych wód podziemnych jej zagrożeniem są wody opadowe, podskórne i gruntowe, toteż skuteczne ich ujęcie i odprowadzenie poza teren budowli daje wystarczające zabezpieczenie przeciw-wodne. Teren nad budowlą musi być zagospodarowany. Należy przewidzieć jego uszczelnienie (nawierzchnia asfaltowa, warstwa iłowa itp.) wraz z pełnym jego odwodnieniem rowami melioracyjnymi lub siecią drenów ciągłych. Zadaniem warstwy drenażowej wykonanej bezpośrednio nad stropem obudowy jest maksymalne ujęcie niewielkich ilości wód spływających do wyrobiska i odprowadzenie ich do wewnętrznych kanałów odwadniających. System ten składa się z warstwy tłucznia ułożonego na zaizolowanym stropie, kanalików zbierających filtrującą wodę i wypełnionych tłuczniem szybików kierujących ją do kanałów wewnętrznych. Kanaliki uzbrojone w dreny wykonuje się ze spadkami około 10% w kierunku szybików rozstawionych w odstępach co 10—20 m (rys. 4.2). Z szybików do kanałów wewnętrznych wodę odprowadzają poprzeczne łączniki drenażowe umieszczone pod nawierzchnią drogową bądź kolejową. Ich spadki muszą dochodzić również do 10%, aby cały system zachował stałą drożność, nie uległ zamuleniu. Strop budowli podziemnej jest więc całkowicie zabezpieczony, a jej ściany zwykle grubsze są mniej narażone na szkodliwe przecieki wodne. Mogą na nich występować jedynie lokalne, okresowe zawilgocenia, co nie stanowi problemu dla wielu rodzajów budowli podziemnych.
(…)
… jest więc całkowicie zabezpieczony, a jej ściany zwykle grubsze są mniej narażone na szkodliwe przecieki wodne. Mogą na nich występować jedynie lokalne, okresowe zawilgocenia, co nie stanowi problemu dla wielu rodzajów budowli podziemnych.
Odrębnym zagadnieniem jest ochrona przed wodami opadowymi pochylni i schodów prowadzących do tuneli, podziemnych skrzyżowań lub przejść dla pieszych. Nie osłonięta od opadów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)