To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZAKRES PODMIOTOWY UBEZPIECZENIA EMERYTALNEGO I RENTOWEGO
Zakres ten jest ustalony w art. 6 ustawy o systemie. Przepis ten określa enumeratywnie tytuły obowiązkowego ubezp. emeryt. - rent. ( podstawę powstania obowiązkowego ubezp. emeryt.-rent. stanowią tylko podmioty wymienione w ust. 1i2- pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów oraz osoby wykonujące pracę nakładczą)
Art. 6 określa również kwalifikacje prawne osób, które są tym tytułem objęte - zwykle przez wskazanie nazwy osób, których dotyczy obowiązek ubezpieczenia. Bardziej szczegółowe warunki, które wymieniona osoba musi spełniać, są zwykle określone poza przepisami ubezp. społ. - są to warunki uściślone w innych gałęziach prawa, np. K.P. , K.C.
Zgodnie z zasada terytorializmu, przesłanki kwalifikacyjne dot. Ubezpieczonego, określone w ustawie i innych przepisach, muszą być spełnione na terytorium Państwa Polskiego. Chyba ze przepis szczególny rozszerza je o pracę wykonywaną poza granicami państwa polskiego. Takie rozszerzenie nastąpiło w art.8 ust.14
Na równi z zatrudnieniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej uważa się zatrudnienie obywateli polskich za granicą w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych misjach lub misjach specjalnych, a także w innych polskich placówkach, instytucjach lub przedsiębiorstwach, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
Art. 6 wyznacza krąg osób objętych ubezp. obowiązkowym, zaś art. 7 przewiduje krąg osób, które mogą być objęte dobrowolnym ubezp. od początku. Jeśli chodzi o ubezp. dobrowolne kontynuowane - podmioty z art. 6 i 7. Krótka charakterystyka tytułów obowiązkowego ubezp. emeryt. - rent.: Różne mogą być klasyfikacje ze wzgl. Na różne kryteria.
I. Kryterium - składka opłacana przez osoby objęte tym ubezpieczeniem:
Ta składka, opłacana przez podmiot zainteresowany lub przez inną osobę, stanowi w przekonaniu pani prof. Pewną formę legalizacji tytułu do objęcia takiej osoby ubezp. społecznym. To uprawnienie do bycia objętym rośnie w takim stopniu, w jakim ta osoba własną działalnością zarobkuje i odprowadza składkę na swoje ubezpieczenie. Maleje trochę w odniesieniu do sytuacji, kiedy obowiązkiem ubezpieczenia objęte są różne grupy już nie zarobkujące ( składka za nie odprowadzana jest z budżetu państwa)
Osoby zarobkujące - pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą, osoby zatrudnione na podst. umów cywilnoprawnych, wykonujące wolne zawody.
Ale jest też grupa osób objęta ubezpieczeniem z woli ustawodawcy, która nie ma żadnych dochodów uzyskiwanych pracą własną, ale która korzysta z funduszy społecznych, np. zasiłku dla bezrobotnych. Osoba taka korzysta podwójnie z funduszy publicznych:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)