Zakres administracji publicznej w tworzeniu prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 2611
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres administracji publicznej w tworzeniu prawa - strona 1 Zakres administracji publicznej w tworzeniu prawa - strona 2 Zakres administracji publicznej w tworzeniu prawa - strona 3

Fragment notatki:

Prowadzę wykład zatytułowany Legislacja administracyjna. Ten wykład ma uzmysłowić państwu zakres w jakim administracja publiczna bierze udział w tworzeniu prawa. To zjawisko nazywa się ADMINISTRATYWIZACJĄ prawa. Ale zanim o administratywizacji prawa zacznę mówić to muszę państwu powiedzieć , że podstawą do zaliczenia tego przedmiotu będzie sam wykład. Nie ma w tej chwili żadnego opracowania ani z Torunia, ani z innych ośrodków uniwersyteckich , które by omawiały problem legislacji administracyjnej. Otóż było trochę opracowań dot. tego problemu, ale one w istocie dot. systemu prawnego ukształtowanego Konst. z 52 r , natomiast aktualnie nie ma w istocie takiego całościowego, a tym bardziej podręcznikowego opracowania. Nawet niektóre opracowania, które wnoszą taki problem - one w istocie tego nie dotyczą. Przykładem jest taka monografia, która jest zbiorem artykułów wystąpieniowych na konferencji którą organizował Uniwersytet Gdański tuż po wejściu w życie Konstytucji, ale w istocie te wszystkie problemy które tam są poruszane dot. wyłącznie jednego zagadnienia . Otóż jak wiece w Polsce podejmowane są od dawna próby ustanowienie ustawy „Ogólne przepisy prawa admin. „ Ten pomysł jest pomysłem który powstał wiele lat temu, jego pilotem jest. Prof. ….. na pewno znane państwu nazwisko. Te przepisy jednak do dziś nie zostały ustanowione. Zatem to opracowanie zatytułowane „Legislacja Administracyjna” w istocie nie dot. Tego co jest przedmiotem naszego wykładu. Ja w trakcie wykładu będę podawała państwu literaturę, która jest podstawą do opracowania poszczególnych części, które będę omawiała. Na egzaminie będę wymagała od was:
- wiedzy na temat źródeł prawa w szczególności stanowienia prawa przez organy adm. publ. - wiedzy dot. trybu zarówno przygotowywania i opracowywania tych aktów stanowionych przez organy adm. jak i trybu ich stanowienia i ogłaszania Jest to wiele bardzo różnych problemów, które musimy w trakcie wykładów omówić. W niektórych sprawach regulacja jest nie wyczerpująca i często prawo podejmuje własne rozwiązania. Tryb przygotowywania, opracowywania, stanowienia, ogłaszania tych wszystkich aktów normatywnych, które stanowią organy adm. publ, ale oprócz tego, że opracowują i przygotowują projekty, które stanowią to opracowują projekty ustaw. W związku z powyższym muszę omówić tryb przygotowywania i opracowywania projektów ustaw w szczególności tych, których inicjatywa jurydyczna jest wykonywana przez organy adm. publ. czyli przez prezesa rady ministrów , rade ministrów czyli tzw. projekty rządowe . W systemach parlamentarno- gabinetowych większość projektów ustaw, które rozpatruje Sejm pochodzą od rządu i to jest zjawisko komponowania niejako systemu parlamentarno- gabinetowego , bowiem ten gabinet, czyli ten rząd który wykonuje powierzoną mu władze to on przecież ma program polityczny, który w części realizowany jest poprzez prawo. Będę musiała tu też omówić problem tzw. Politycznej instrumentalizacji prawa bo często admin. właśnie traktuje prawo jako bardzo dobry środek do realizacji celów politycznych a że taka polityczna instrumentalizacja jest zagadnieniem które muszę w trakcie wykładu państwu przedstawić i wskazać na negatywne następstwa takiego stanu rzeczy - przede wszystkim inflacja prawa, która będzie następnym zagadnieniem przy opracowywaniu i przygotowywaniu projektów ustaw.

(…)

… w art. 9 stanowi, że RP przestrzega wiążącego je prawa międzynarodowego co oznacza, że konstytucyjna konstrukcja źródeł prawa obejmuje też inne niż ratyfikowane umowy źródła prawa międzynarodowego: zwyczaj międzynarodowy i ogólne zasady prawa międzynarodowego. Konstytucja nie określa miejsca tych źródeł w polskim systemie prawa. Zgodnie z opinią Iris te źródła maja pierwszeństwo przed ustawami…
… zostały wymieniony tylko 2 rodzaje aktów prawa wewnętrznie obowiązującego. Są to uchwały i zarządzenia. Konstytucja do stanowienia uchwał uprawnia Radę Ministrów (art. 93 ust. 1) , Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (art. 213 ust. 2). Natomiast uprawnienia do wydawania zarządzeń zgodnie z konstytucją maja Prezes rady Ministrów, ministrów (art., 93 ust. 7) oraz Prezydent RP (art. 142 ust. 1…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz