To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zakładanie małego przedsiębiorstwa Analiza stanu finansowego Wielkość sumy pieniędzy dokładnie potrzebną do rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej zależy od następujących czynników:
rodzaju działalności gospodarczej
rozmiaru działalności gospodarczej
lokalizacji przedsiębiorstwa
bieżących warunków ekonomicznych
dostępnej pomocy fachowej
rodzaju potrzebnych zapasów
Suma pieniędzy potrzebnych do rozpoczęcia działalności może być wyliczana przy pomocy analizy trzech następujących grup kosztów i wydatków. Pierwsze grupa została nazwana kosztami startu , czyli uruchomienia działalności. Druga grupa - kosztami bieżącymi , a trzecia - wydatkami osobistymi. Koszty startu to te wydatki, które pojawiają się właśnie wtedy gdy otwieramy przedsiębiorstwo. Później gdy firma już funkcjonuje koszty te raczej nie występują. Przykłady tego typu kosztów:
maszyny, ich części i wyposażenie
zapasy towarów potrzebne do rozpoczęcia działalności
licencje i pozwolenia niezbędne do prowadzenia działalności
depozyty związane z czynszami i pozyskaniem usług sektora publicznego
opłaty prawne
reklama przed rozpoczęciem działalności
Druga grupa, wydatki bieżące pojawiają się po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Są niezbędne do zapewnienia firmie stanu finansowej samowystarczalności. W przypadku wielu firm od momentu startu do pojawienia się pierwszych zysków mija kilka miesięcy, a bywa że i rok. Dopóki więc zyski nie są na tyle wystarczające by utrzymać firmę w normalnym stanie potrzebne są pieniądze na pokrycie wydatków bieżących, którymi mogą być:
płace
zapasy
zakupy
reklama
podatki
naprawy sprzętu i wyposażenia
ubezpieczenia
czynsze
usługi sektora publicznego
Trzecia grupa, wydatki osobiste są to środki niezbędne do życia właściciela firmy i jego rodziny.
Potrzeby finansowe możemy określić w sposób szczegółowy. Pierwszy etap polega na określeniu wielkości sprzedaży. Drugi dotyczy określenia wielkości kosztów rozruchu. Trzeci etap obejmuje obliczenie miesięcznych kosztów bieżących. Czwarty zawiera kalkulację zapotrzebowania na wydatki osobiste. Piąty polega na dodawaniu kosztów rozruchu bieżących i osobistych w celu określenia całości finansów niezbędnych do rozruchu działalności ekonomicznej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)