Zagadnienia do obrony

Nasza ocena:

5
Pobrań: 5572
Wyświetleń: 12145
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnienia do obrony - strona 1 Zagadnienia do obrony - strona 2 Zagadnienia do obrony - strona 3

Fragment notatki:

koszt, nakład, wydatek - analiza porównawcza, analiza wstępna bilansu, sposób oceny i interpretacji wskaźników płynności i obrotowości, materiały źródłowe analizy finansowej, zasady budowy rachunku zysków i strat, analiza wskaźnikowa w ocenie zdolności do spłaty zobowiązań bieżących. W notatce znaleźć można zagadnienia takie jak: ogólna struktura rachunku przepływów pieniężnych i jego walory informacyjne, zastosowanie wskaźników dynamiki w analizie finansowej, sposób oceny i interpretacji wskaźników zadłużenia oraz zyskowności, ryczałtowe formy ewidencji działalności gospodarcze, Dodatkowo znaleźć można zagadnienia takie jak: księga przychodów i rozchodów jako forma ewidencji działalności gospodarczej, forma i terminarz sporządzania sprawozdań finansowych w Polsce.

Zagadnienia do obrony pracy licencjackiej
1. Zasada podmiotowości
2. Zasada mierzalności w jednostkach pieniężnych
3. Zasada kontynuacji
4. Zasada okresu rachunkowego
5. Zasada dualizmu
6. Zasada ostrożności
7. Zasada kosztu historycznego
8. Zasada współmierności i realizacji
9. Zasada zgodności
10. Zasada prawdy materialnej
11. Warianty ewidencji kosztów w przedsiębiorstwie
12. Cele i metody kalkulacji kosztów
13. Istota i zadania rachunku kosztów
14. Klasyfikacja kosztów dla celów zarządczych
15. Metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych
16. Istota i etapy kalkulacji doliczeniowej
17. Próg rentowności zysku i ceny - obliczanie i interpretacja
18. Istota i funkcje budżetowania
19. Koszt, nakład, wydatek - analiza porównawcza
20. Analiza wstępna bilansu
21. Sposób oceny i interpretacji wskaźników płynności i obrotowości
22. Materiały źródłowe analizy finansowej
23. Zasady budowy rachunku zysków i strat
24. Analiza wskaźnikowa w ocenie zdolności do spłaty zobowiązań bieżących
25. Ogólna struktura rachunku przepływów pieniężnych i jego walory informacyjne
26. Zastosowanie wskaźników dynamiki w analizie finansowej
27. Sposób oceny i interpretacji wskaźników zadłużenia oraz zyskowności
28. Ryczałtowe formy ewidencji działalności gospodarcze (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany).
29. Księga przychodów i rozchodów jako forma ewidencji działalności gospodarczej.
30. Forma i terminarz sporządzania sprawozdań finansowych w Polsce
Zasada podmiotowości
Jedna z najważniejszych zasad rachunkowości. Polega na prowadzeniu rachunkowości w jednostkach gospodarczych określonych nazwą i wyodrębnionych pod względem majątkowym, organizacyjnym i prawnym. Oznacza ona, że do prowadzenia rachunkowości zobligowane są wszystkie jednostki gospodarcze. Różny jest tylko zakres procedur rachunkowych uzależnionych głównie od wielkości jednostki i osiąganego przez nią przychodu (art. 2 ust, 1 i 2 u.r.). Każda operacja wywierająca wpływ m. in. na składniki aktywów i pasywów danej jednostki jest rozpatrywana i interpretowana z punktu widzenia tej jednostki, której dotyczy. Każdą operację gospodarczą charakteryzujemy z punktu widzenia jej wpływu na sytuację majątkowo-finansową przedsiębiorstwa, w którym ta operacja zaistniała, tam jest też ewidencjonowana - księgowana(nie można księgować danej operacji w dwóch różnych podmiotach gospodarczych). Ma to bezpośredni wpływ na kontrolę stanu poszczególnych składników środków gospodarczych i źródeł ich pochodzenia w określonej firmie, w oderwaniu od osób, które wniosły kapitał. To rozgraniczenie może sprawiać kłopoty w przypadku małych rodzinnych firm (gospodarstwa rolne) lub przy holdingach, gdzie przyjmuje się, że posiadanie więcej niż 50% akcji czyni

(…)

…) - jest nabywaniem lub zbywaniem składników aktywów trwałych i krótkoterminowych aktywów finansowych, obejmuje także wszystkie inne związane z nimi pieniężne koszty i korzyści. Wydatki te nie dotyczą wydatków ujmowanych jako długoterminowe rozliczenia międzyokresowe oraz należności długoterminowe z tytułu dostaw i usług. Innymi słowy, pokazuje, jakie wydatki poniesiono na zwiększenie zasobów trwale pozostających w przedsiębiorstwie, które w przyszłości powinny umożliwiać osiąganie zysków i dopływ środków pieniężnych , oraz jakie środki uzyskano z inwestycji rzeczowych i finansowych. Działalności inwestycyjną są w szczególności:
wydatki z tytułu zakupu, montażu, uruchomienia składników środków trwałych, środków trwałych w budowie, WNiP, inwestycji w nieruchomości oraz WNiP, jak też aktywów finansowych,
wpływy ze sprzedaży środków trwałych, środków trwałych w budowie, WNiP, inwestycji w nieruchomości oraz WNiP, jak też aktywów finansowych,
wydatki i wpływy z tytułu udzielenia i zwrotu krótko- i długoterminowych pożyczek udzielonych innym przedsiębiorstwom,
wydatki z tytułu zaliczek dotyczących działalności inwestycyjnej oraz wpływy ze zwrotu tych zaliczek, wydatki i wpływy z tytułu pochodnych instrumentów finansowych…
… w procesie zarządzania, a także przez otoczenie przedsiębiorstwa: kredytodawców, kontrahentów, inwestorów i audytorów. 25. Ogólna struktura rachunku przepływów pieniężnych i jego walory informacyjne Rachunek przepływów pieniężnych (sprawozdanie z przepływów pieniężnych, Cash Flow)
Stanowi obligatoryjny element rocznego sprawozdania finansowego dla jednostek gospodarczych, których, zgodnie z ustawą…
… kapitałowo-majątkowej jest wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałem własnym.
Zgodnie z zasadami "złotej reguły bilansowej" aktywa trwałe w firmie powinny być w 100% sfinansowane kapitałem własnym. Bardzo często w wielu podmiotach gospodarczych nie jest spełniona ta zasada, szczególnie w firmach powiększających swe inwestycje i korzystających z kredytów. W takim wypadku wartość tego wskaźnika jest niższa…
…, produktów i operacji finansowych niższy niż 1,2 mln euro a nie wybrali form zryczałtowanych. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów maja prawo wyboru formy opodatkowania, tzn. z zastosowaniem skali podatkowej. Roczny dochód, który nie powoduje obowiązku zapłaty podatku wynosi 3091 zł. W przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów podatnik może być opodatkowany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz