Zagrożenia technologiczne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1155
Wyświetleń: 2317
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagrożenia technologiczne- opracowanie - strona 1 Zagrożenia technologiczne- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

20 głównych zagrożeń technologicznych w XXI w. i teoria zarządzania ryzykiem technologicznym.
1. Telewizja - bo wg. N. Postmana w „Technopolu” zmienia nasze pojmowanie rzeczywstości
2. Telefony komórkowe - szkodliwość można odczuć po kilku godzinach użytkowania. Powinna pojawić się migrena i uczucie ciepła od strony, z której trzymasz aparat. Skutki długofalowe (np. rak mózgu) wyjdą na jaw po dłuższym użytkowaniu aparatów. Czas uzależniony jest od intensywności użytkowania.
3. Cyberterroryzm - dokonywany w przestrzeni wirtualnej, niewidzialnej, a więc często zagrożenie z tej strony jest lekceważone. Cyberterroryzm uderza w bazy danych ofiar, może dezorganizować życie danej społeczności(wysokorozwinięte społeczności w dużej mierze opierają się na technologii - systemy komputerowe elektryczności). Cyberataki mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludności, jeśli celem takiego ataku będzie, np. system zasilania elektrowni jądrowej, system obrony państwa, sieć monitorująca szpital, sabotaż danych na rynkach finansowych.
4. Internet jako narzędzie dostępu do informacji- przełamuje monopol państwa na informację, stanowiąc zagrożenie dla ochrony ważnych informacji z punktu widzenia państwa, stąd wprowadzają one restrykcje na jego użycie - w imię ochrony obywateli wprowadzana jest kontrola. 5. Internet jest urządzeniem tworzącym nową, wirtualną rzeczywistość. Gwarantuje użytkownikom relatywnie wysoki poziom bezkarności. Jednocześnie wszelkie informacje, podawane bez zastanowienia w Internecie, mogą być i są wykorzystywane(naruszana zostaje prywatność jednostki, nie jesteśmy więc tak naprawdę anonimowi)tak przez rządy krajów, jak i zwykłych cyberprzestępców - informacja używana może być do wywierania wpływu, presji na odpowiednie podmioty,
6. Uzależnienie od Internetu - szczególnie wśród młodzieży pojawia się uzależnienie od Internetu. Świat realny zostaje zastąpiony przez świat wirtualny, który użytkownik woli znacznie bardziej od swojego miserable life.
7. Nowy rodzaj broni - coraz bardziej efektywnej, eliminującej rolę człowieka. Broń biologiczna, drony
8. Komputeryzacja życia społecznego - współczesne społeczeństwa stają się uzależnione od systemów komputerowych - elektryczność również jest sterowana przez taki system, włamanie więc do takich systemów może odciąć daną społeczność od energii. Na komputerach przechowywane są najważniejsze dane, m.in. dot. bezpieczeństwa i obrony państwa, łatwo więc je wykraść. Uzależnienie gromadzenia i zarządzania istotnymi danymi przez system komputerowy, co naraża je na ryzyko kradzieży, manipulacji lub korupcji, zniszczenia.
9. Wzrost dostępu do technologii produkcji broni masowego rażenia, zwłaszcza jądrowej.
10. Wirtualizacja rynków finansowych

(…)

… z najważniejszych zadań organizacji i wszystkich jej członków. W każdej organizacji powinien zostać wdrożony w pełni funkcjonalny i efektywny system wspomagający zarządzanie ryzykiem, w tym technologicznym. Zarządzanie ryzykiem technologicznym jest bardzo istotnym elementem ogólnej polityki zarządzania ryzykiem. Zarządzanie ryzykiem wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy na temat zagrożeń,
wdrożenia systemu
…. Konsumpcjonizm - technologizacja przyczynia się do propagowania konsumpcyjnego stylu życia, nowy styl życia bogatych, zapracowanych społeczeństw nastawionych na mieć.
17. Zagrożenia związane z rozwojem przemysłowym i technologicznym. Są to zarówno choroby cywilizacyjne : uzależnienia, choroby płuc, nerwy, itp. A także zagrożenia dla środowiska naturalnego. 18. Problem żywności genetycznie zmodyfikowanej - w ramach nowoczesnej biotechnologii upowszechniają się organizmy genetycznie zmodyfikowane wykorzystywane jako żywność lub w produkcji żywności. Ta żywność jest jednym z przykładów zastosowania najnowszych osiągnięć biotechnologii. Zagrożenia: ekonomiczne - wysokie koszty użytkowania technologii, koncentracja sektora agrobiotechnologicznego - wąskie grupy korporacji będą trzymać łapę na tym sektorze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz