To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Najważniejsze zagrożenia zawodowe w środowisku medycznym i choroby zawodowe stwierdzane w tym środowisku
ekspozycja na drobnoustroje chorobotwórcze.
zakażenia krwiopochodne czynniki chorobotwórcze transmitowane tą drogą uznaje się wirusy HBV i HCV oraz HIV.
mikroorganizmami przenoszone we frakcji bioaerozolu. Rozproszone w powietrzu mikrokropelki wody bądź niewielkie ciała stałe stanowią doskonały nośnik dla zaadsorbowanych na nich grzybów, wirusów i bakterii, które w tej postaci przez długi okres mogą zachować właściwości infekcyjne. W aerozolach mogą być rozprzestrzenione m.in. oportunistyczne grzyby z rodzaju Aspergillus, bakterie należące do rodzajów Staphylococcus i Enterococcus, Legionella, wirus ospy wietrznej lub różyczki czy wreszcie M. tuberculosis.
wirusy wywołujących SARS czy groźnych szczepów wirusów grypy (np. pochodnych grypy ptasiej). Ze względu na wysoką infekcyjność i łatwe przenoszenie drogą kropelkową, stanowią one potencjalnie wysoki czynnik ryzyka dla pracowników opieki medycznej.
Wirusy SARS obecne we frakcji aerozolu mogą infekować nie tylko przedostając się do płuc, ale również w efekcie kontaktu z błoną śluzową nosa i jamy ustnej, jak również spojówki oka
promieniowanie jonizujące (w tym:rozproszone) Mutagenne promieniowanie jonizujące stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia lekarzy, pielęgniarek i dentystów wykonujących diagnostykę radiologiczną. Według światowych norm zaaprobowanych przez Food and Drug Administration, bezpieczna dawka promieniowania jonizującego wynosi 5 rem/rok, przy czym nie powinna ona przekraczać 3 rem/kwartał,;
lasery / zabiegi z wykorzystaniem techniki laserowej. Zabiegi laserowe wiążą się ze wzmożoną emisją ciepła, promieniowania ultrafioletowego, podczerwieni oraz promieniowania świetlnego światła odbitego. Brak odpowiedniej ochrony oczu może skutkować trwałym uszkodzeniem siatkówki.
Problem stanowi też emisja szkodliwych pyłów i dymu z tkanek ulegających zniszczeniu w wyniku zastosowania chirurgii laserowej. Wyniki badań dowodzą, iż dym taki zawiera liczne związki toksyczne, takie jak tlenek węgla, benzen, cyjanek wodoru, formaldehyd, jak
również bioaerozol bogaty w żywe i martwe komórki (np. komórki krwi), a także wirusy.
ekspozycja na ultradźwięki - Na dźwięki o wysokiej częstotliwości narażeni są głównie lekarze dentyści. Stała ekspozycja na ultradźwięki emitowane przez nowoczesne narzędzia służące do usuwania kamienia nazębnego może powodować uszkodzenie słuchu,
do czego przyczynia się także nadmierny hałas, jakiego źródłem są wiertarki dentystyczne.
środki chemiczne
(…)
… emocjonalne i stres. W
efekcie płacą za to utratą apetytu, rozkojarzeniem, bólami głowy, chorobą wrzodową, problemami w zasypianiu, większą skłonnością do nadużywania alkoholu, papierosów bądź środków uspokajających.
>>> pacjenci :) agresja ze strony pacjentów, którzy niejednokrotnie winą za swoją chorobę obarczają lekarzy, oskarżają ich o brak kompetencji, reagują często nadmiernie emocjonalnie. Inni…
… powietrza przy krawędziach maski.
>>> lateks - do lat 70ʼ brak odnotowanych alergii; pojawiają się od lat ʼ80 z niewiadomego powodu; Szacuje się, że obecnie aż 8-12 proc. Pracowników medycznych narażonych na długotrwały kontakt z lateksem cierpi z powodu alergii. Dla porównania, w pozostałej populacji odsetek ten wynosi zaledwie 1-6 proc. Trwają prace zmierzające do zastępowania naturalnego lateksu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)