Wirusologia - wykład 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wirusologia - wykład 2 - strona 1 Wirusologia - wykład 2 - strona 2 Wirusologia - wykład 2 - strona 3

Fragment notatki:


WIRUSY „NA KRAWĘDZI ŻYCIA” Jednokomórkowe mikroorganizmy można uszeregować w zależności od malejących rozmiarów i złożoności struktury na pierwotniaki, grzyby i bakterie (później do podziału tego dołączono mykoplazmy, riketsje i chlamydie). Mikroorganizmy te, jakkolwiek małe i proste są komórkami . Zawierają DNA jako magazyn ich informacji genetycznej, zawierają także RNA i posiadają większość, lub wszystkie elementy konieczne do produkcji energii i makrocząsteczek.
Mikroorganizmy te rosną dzięki syntetyzowaniu swoich własnych makromolekularnych składników (kwas nukleinowy, białka, węglowodany, tłuszcze) i w większości namnażają się przez podział komórki. Wirusy nie są jednak ani komórkami, ani mikroorganizmami . Nie posiadają funkcjonalnych organelli i są całkowicie zależne od mechanizmów ich własnych gospodarzy, służących do wytwarzania energii i syntetyzowania makrocząsteczek. Zawierają tylko jeden typ funkcjonalnego kwasu nukleinowego - albo DNA, albo RNA (nigdy obu) i różnią się od mikroorganizmów występowaniem w ich cyklu życiowym 2 ściśle określonych faz.
Poza komórkami gospodarza wirusy są całkowicie metabolicznie nieaktywne; ta faza ich cyklu życiowego obejmuje transmisję . Wewnątrz komórki gospodarza wirusy stają się metabolicznie aktywne; jest to ich faza replikacji , w której wirusowy genom eksploatuje mechanizm komórki gospodarza, by produkować potomne kopie genomowe, wirusowe mRNA i wirusowe białka (często z węglowodanami i lipidami), składane następnie, by utworzyć nowy wirion (wirion - kompletna cząsteczka wirusa). W odróżnieniu od mikroorganizmów, wiele wirusów może namnażać się nawet wtedy, gdy do komórki gospodarza zostanie wprowadzone jedynie ich genomowe DNA lub RNA. Cechy te stały się przedmiotem dyskusji nad zagadnieniem, czy wirusy są żywe. Słusznym wydaje się stwierdzenie, że stoją one „na krawędzi życia”. Na Międzynarodowym Kongresie Mikrobiologów w Moskwie w 1966 r. podano następujące cechy wirusów:
Wiriony zawierają tylko jeden typ kwasu nukleinowego DNA lub RNA, inne czynniki zakaźne mają DNA i RNA
Wiriony są reprodukowane z ich kwasu nukleinowego Wiriony nie rosną i nie rozmnażają się poprzez podział Wiriony wykorzystują rybosomy komórek gospodarza, co jest wyrazem ich bezwzględnego pasożytnictwa . WŁAŚCIWOŚCI JEDNOKOMÓRKOWYCH MIKROORGANIZMÓW I WIRUSÓW
WŁAŚCIWOŚCI
BAKTERIE
RIKETSJE
MYKOPLAZMY
CHLAMYDIE
WIRUSY
Średnica 300 nm
+
+
+
+
-
Wzrost na podłożach syntetycznych
+
-
+
-
-
DNA i RNA


(…)

… zastosowanie przeciwciał monoklonarnych. Bezpośrednia obserwacja cząstek oraz ich fotografowania jest możliwe przy użyciu mikroskopu elektronowego. Dokładne dane co do wielkości wirusa uzyskuje się szczególnie wtedy, gdy zawiesinę wirusową zmiesza się z cząstkami standardowymi o znanej wielkości. Często używane są kuleczki lateksu. Mikroskopia elektronowa służy nie tylko do poznania kształtu wirusów…
… parainfluenzy 125-250 nm. Pomiar wirusa może wykazać odchylenia wielkości cząstek danej populacji. Dlatego też zwykle podawane wymiary są wartością średnią dla danego wirusa. Mikroskop elektronowy to gazoszczelny cylinder, z którego powietrze usuwa się pompą próżniową. Źródłem strumienia elektronów jest palnik katodowy, którego promieniowanie przyspieszane jest za pomocą wysokiego napięcia. Po skupieniu w kondensatorze, elektrony przeświecają preparat. Soczewka obiektywu projektuje obraz bezpośredni, którego silnie powiększony format rzucany jest przez soczewkę projekcyjną na ekran. Obraz ekranu można obserwować w mikroskopie optycznym lub przenieść przez wzmacniacz na obraz telewizora. W praktyce wirusologicznej osiąga się powiększenie około 800 000 razy, stosując mikroskop elektronowy, urządzenia odtwarzające…
… oraz wirusów białaczek mysich. Onkogeneza wirusów stanowi dogodny model do badania transformacji komórek ssaków.
Budowa wirionów została poznana dzięki technice mikroskopii elektronowej; jako pierwsze badano wirusy bakteryjne. Wprowadzenie metody barwienia negatywnego pozwoliło na badanie kształtu, wielkości i symetrii kapsydów.
Wiele danych na temat wirusów wniosły badania serologiczne, a szczególnie…
…, ciągłe lub segmentowane.
Kwas nukleinowy wszystkich wirusów DNA, z wyjątkiem parwowirusów jest dwuniciowy (niereplikujący się DNA hepadnawirusów jest częściowo jednoniciowy). Kwas nukleinowy wszystkich wirusów RNA z wyjątkiem retrowirusów jest jednoniciowy.
Dwuniciowe DNA stwierdza się u wirusów następujących rodzin: Papovaviridae, Adenoviridae, Herpesviridae i Poxviridae natomiast jednołańcuchowe DNA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz