Zagadnieniana egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnieniana egzamin - strona 1

Fragment notatki:

Krasowski. Notatka składa się z 3 stron.
Grecja: 1) Eklezja i Rada 500 i helalia x2 2) Zgromadzenie ludowe w Atenach x3 3) Prawa polityczne w demokracji ateńskiej i w republice rzymskiej. 4) instytucje\organy państwowe w demokratycznych Atenach + opis jednej x2 5) bule w Atenach Republika Rzymska: 1) Zgromadzenie ludowe w republice rzymskiej (albo szerzej: zgromadzenia w Rzymie) x8 2) Senat w Rzymie lub w okresie republiki i pryncypatu x9 3) podstawy władzy princepsa lub ogólnie - pryncypat x4 4) Stosunek do chrześcijaństwa w Imperium Rzymskim x2 5) Urzędy w okresie republiki albo w ogóle w Rzymie x6 6) funkcjonowanie magistratur x3 7) Prawa polityczne w demokracji ateńskiej i w republice rzymskiej. 8) Periodyzacja dziejów Państwa Rzymskiego + omówić władzę cesarską w dominacie 9) Zgromadzenie Centurialne w Rzymie 10) reformy serwiańskie. Średniowiecze: 1) Immunitety w średniowiecznej Europie 2) Geneza stanów społecznych w średniowieczu x2 3) Reprezentacje stanowe w Europie feudalnej. 4) zasada następstwa tronu w feudalizmie x2 5) dziedziczenie patrymonialne 6) ramy czasowe i główne zasady państwa feudalnego x2 7) systemy dziedziczenia w państwie feudalnym + podanie przykładów takich państw, w których występowały rodzaje danego dziedziczenia 8) stosunek poddańczy x10 9) stosunek lenny x4 10) Ewolucja stanu szlacheckiego w Europie. 11) Odmienności systemu lennego w Anglii RP w czasach średniowiecza: 1) Sukcesja tronu za Piastów i Jagiellonów x3 2) princeps i senior x3 3) Dziedziczenie w Polsce piastowskiej 4) Sejmiki w RP x2 5) Koncepcja władzy książęcej w Polsce piastowskiej Niemcy: 1) związek niemiecki, ewentualne nawiązania do zw. północnoniemieckiego i pytania, dlaczego nie doszło do zjednoczenia x3 2) Dziedziczenie tronu w I Rzeszy x5 3) Modele państw w Niemczech w XIX w. 4) Rada Rzeszy w II Rzeszy Niemieckiej 5) Rada Rzeszy w Republice Weimarskiej 6) władza ustawodawcza w II Rzeszy 7) Zwierzchnictwo terytorialne w I Rzeszy x2 Francja: 1) Cezaryzm demokratyczny - bonapartyzm. 2) Karta konstytucyjna Ludwika XVIII x4 3) prezydent w III republice francuskiej x5 4) parlament paryski 5) władza ustawodawcza w III Republice Francuskiej x3 6) pierwsza konstytucja x2 7) sukcesja tronu w feudalnej Francji x3 8) Dekl. Praw Cz. i Obyw ( w porównaniu do jakobińskiej DPCzIO i I Konst Fr) 9) Stany Generalne 10) Ustrój Republiki Konsularnej Wielka Brytania: 1) Brytyjski system rządów parlamentarno-gabinetowych 2) parlament angielski w feudalizmie lub geneza parlamentu w Anglii x2 3) Parlament w monarchii stanowej w Anglii x2 4) ewolucja Izby Lordów w parlamencie angielskim w czasach XIV-XX wiek x3 5) Wielka Karta Wolności i jej znaczenie dla ustroju Anglii 6) odpowiedzialność ministrów w brytyjskim systemie parl. - gabinetowym x2

(…)

… konstytucyjnej USA x8 6) konfederacja i federacja w USA 7) sądy federalne Polska w dobie oświecenia: 1) Reformy ustroju społecznego w Konstytucji 3 Maja. x5 Albo: sytuacja mieszczan po konstytucji 3 maja albo: zmiana sytuacji szlachty i chłopów w konstytucji 3-go maja 2) Rada Nieustająca i Straż Praw ewentualnie wielkie komisje x6 3) sejm w konstytucji 3 maja i całe ustawodawstwo x4 4) król w tejże konstytucji x4 5) ogółem reformy Sejmu Walnego na bazie konstytucji 3 maja II RP:
1) Prezydent w II RP w konstytucji marcowej i kwietniowej x15 przykładowe zagadnienia: Odpowiedzialność, wybór i kadencja prezydenta w konstytucji marcowej i kwietniowej, kompetencje prezydenta , prezydent w konstytucji marcowej i jego prerogatywy w świetle noweli sierpniowej 2) Sejm i senat w konstytucji marcowej\kwietniowej…
… lub geneza parlamentu w Anglii x2 3) Parlament w monarchii stanowej w Anglii x2 4) ewolucja Izby Lordów w parlamencie angielskim w czasach XIV-XX wiek x3 5) Wielka Karta Wolności i jej znaczenie dla ustroju Anglii 6) odpowiedzialność ministrów w brytyjskim systemie parl. - gabinetowym x2 7) Izba Gmin Demokracja szlachecka:
1) ogólnie w świetle artykułów henrykowskich (rola króla) inaczej sformułowane: król…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz