To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zagadnienia ogólne finansów publicznych Klasyfikacja finansów (wg prof. Komara): Najczęściej finanse publiczne przybierają postać gromadzenia i wydatkowania pieniędzy, tworzy się zasoby, które można klasyfikować według kryteriów przedmiotowych i podmiotowych:
a) kryterium przedmiotowe - istotą jest związek między ruchem pieniądza a wywołanym przez ten ruch skutkiem materialnym, zaliczamy tutaj:
- zasoby materialne (charakteryzują się ścisłą więzią między ruchem a skutkiem - np. kupno czegoś - płacąc otrzymujemy usługę)
- zasoby redystrybucyjne/transferowe (powodują ruchy transferowe, ale nie idzie za tym skutek materialny, mają charakter bezzwrotny, np. zasiłek, opłaty, podatki, cła)
- zasoby kredytowe (tutaj także nie mamy substratów materialnych, ale takie zasoby mają charakter zwrotny, zaciągnięcie zobowiązania powoduje, że będzie je trzeba w określonym okresie spełnić, np. pożyczka, kredyt, emisja papierów wartościowych)
b) kryterium podmiotowe - łączy się z podziałem systemu finansowego państwa na ogniwa systemu finansowego (pojęcie ogniw nie jest znane ustawie, na gruncie doktryny wykształciła się definicja ogniw systemu finansowego - zróżnicowanych rodzajowo jednostek uczestniczących w systemie finansów państwa). Istnieją grupy tych jednostek:
- grupa podmiotów reprezentujących administrację państwową (ogniwo systemu budżetowego)
- grupa ogniw prowadząca działalność gospodarczą (przedsiębiorcy)
- instytucje o charakterze ubezpieczeniowym
- instytucje bankowe
- podmioty zaliczane do szeroko pojmowanej ludności
Definicje finansów: 1) prof. Stefan Ballard (def. ekonomiczna): finanse to procesy i zjawiska pieniężne, do procesów i zjawisk zaliczamy zarówno zdarzenia faktyczne i prawne, istotnym jest to, że wiążą się one z pieniądzem (pieniądz jest niezbędnym elementem dla realizowania finansów)
2) prof. Wanda Wójtowicz: finanse to pieniężny mechanizm wymiany materialnej
3) prof. Karol Ostrowski: pisał głównie o finansach państwa socjalistycznego, według niego finanse to pojęcie, które cechuje przejawy i treści działalności finansowej
4) prof. Jerzy Harasimowicz: finanse to stosunki społeczne, które powstają w związku z gromadzeniem i wydatkowaniem pieniędzy (definicja ta znalazła wyraz w ustawie o finansach publicznych). Definicja ta eksponuje dwustronność procesów zachodzących: z jednej strony aktywa, z drugiej pasywa przychody i rozchody (w budżecie państwa) lub dochody i wydatki.
5) prof. Jaśkiewicz: finanse to zjawisko ekonomiczno-społeczne, którego treścią jest gromadzenie pieniędzy i ich rozdzielanie, według tej definicji finanse i pieniądze nie są synonimami. Finanse to ruch, transfer pieniędzy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)