To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Gwizda_a. Notatka składa się z 4 stron.
Ryzyko bankowe: Kredytowe - poniesienia straty w wyniku nie wywiązania się dłużnika z umowy kredytowej zawartej w banku. Stopy procentowej - straty z tytułu zmian wartości instrumentów dłużnych, kursów walut, stóp procentowych oraz innych aktywów. Operac yjne - ryzyko związane z niskimi kwalifikacjami oraz z zawodnością systemów informatycznych działających w banku. Płynności - brak zdolności do finansowania aktywów oraz terminowego wykonywania zobowiązań w toku normalnej działalności banku. Utraty reput acji - ryzyko strat z tytułu błędów w założeniach bądź danych wykorzystywanych w modelach ekonometrycznych. Ryzyko biznesowe - straty wynikające z niekorzystnych zmian w otoczeniu biznesowym, podjęcia niekorzystnych decyzji lub braku decyzji. MONOBANK - bank który w państwie pełni funkcje banku centralnego oraz zajmuje się obsługą klientów, które w gospodarce rynkowej zarezerwowane są dla banków komercyjnych (takim bankiem był NBP). Był tez w innych krajach. W okresie gospodarki centralnie planowanej był system jednostopniowy z dominującym monobankiem (NBP).
Procesy przemian w Polskim sektorze bankowym po roku 1989: Proces restrukturyzacji proces komercjalizacji
proces prywatyzacji proces konsolidacji (fuzja) ZAKOŃCZONY TRWAJĄ
Ad. 1 Cele restrukturyzacji w Polsce :
Generalnym celem restrukturyzacji Polskiej bankowości jest jej dostosowanie prawne, organizacyjne, kapitałowe i własnościowe do potrzeb gospodarki rynkowej. Do szczegółowych zadań procesu należą: Tworzenie różnorodnego , konkurencyjnego zaplecza finansowego wspierającego procesy restrukturyzacji polskiej gospodarki, Uczestnictwo banków w tworzeniu infrastruktury gospodarki rynkowej i współudział w budowaniu ryku finansowego w Polsce ,
Równe traktowanie klientów banków bez szczególnych preferencji dla dużych przedsiębiorstw handlowych. Umocnienie kapitałowe i podniesienie bezpieczeństwa kapitałowego. oparcie działalności banków komercyjnych na zasadach rynkowych. Równorzędne warunki funkcjonowania różnych banków. Podniesienie wymogów licencjonowania banków. Komercjalizacja banków państwowych. Ustawa o restrukturyzacji przeds. państwowych i banków obligowała te ostatnie do :
Wydzielenia przez banki złych kredytów Ustalenie harmonogramu i podjęcia przez banki w stosunku do złych dłużników jednego z niżej wymienionych działań:
wszczęcie bankowego postępowania ugodowego
pozbycie się długu przez bank poprzez komercjalizacje tego długu (handel długami)
(…)
…. Są to przede wszystkim: kontrola płynności systemu bankowego, a przez to wpływanie na zdolność kreacji pieniądza, pośrednie lub bezpośrednie wpływanie na poziom rynkowych stóp procentowych, łagodzenie wahań stóp procentowych, a przez to zwiększenie efektywności działania rynku pieniężnego, rozwój rynku wtórnego skarbowych papierów wartościowych przez zapewnienie jego płynności. Najczęściej stosowane operacje otwartego rynku to repo i reverse repo.
Stopy procentowe - podział :
depozytowa
referencyjna
edycja lombardowa - NBP udziela bankom tego kredytu pod zastaw skarbowych papierów wartościowych. Kredyt ten umożliwia im pokrywanie krótkookresowych niedoborów płynności udzielony na zasadach: termin spłaty kredytu przypada w następnym dniu operacyjnym po dniu jego udzielenia. warunkiem udzielenia kredytu jest uprzednia spłata…
…. Bankowy porządek prawny w Polsce : Do 31 grudnia 1997 roku - Prawo bankowe 31 stycznia 1989 rok Ustawa o NBP 31 stycznia 1989 rok Ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ S.A. w Warszawie 24 czerwca 1994 rok Ustawa o BFG 14 grudnia 1994 rok
Od 1 stycznia 1998 roku - okres przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Prawo bankowe 29 sierpnia 1997 rok
Ustawa o NBP 29 sierpnia 1997 rok
Ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ S.A. w Warszawie znowelizowana 1 stycznia 1998 rok
Ustawa o BFG ( brak nowelizacji )
Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych 29 sierpnia 1997 roku
Ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawców 6 grudnia 1996 weszła w
życie 1 stycznia 1998 roku.
Bank centralny - Najważniejsza instytucja Odpowiada za politykę pieniężna państwa Banki z Polsce licencjonuje…
…. Są to przede wszystkim: kontrola płynności systemu bankowego, a przez to wpływanie na zdolność kreacji pieniądza, pośrednie lub bezpośrednie wpływanie na poziom rynkowych stóp procentowych, łagodzenie wahań stóp procentowych, a przez to zwiększenie efektywności działania rynku pieniężnego, rozwój rynku wtórnego skarbowych papierów wartościowych przez zapewnienie jego płynności. Najczęściej stosowane operacje otwartego rynku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)