Zadłużenie zagraniczne Polski. Porozumienie z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadłużenie zagraniczne Polski. Porozumienie z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim. - strona 1 Zadłużenie zagraniczne Polski. Porozumienie z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim. - strona 2 Zadłużenie zagraniczne Polski. Porozumienie z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim. - strona 3

Fragment notatki:

Zadłużenie zagraniczne Polski. Porozumienie z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim.
Dane o zadłużeniu z tabelek od Stefana + zadłużenie na wrzesień 2012 http://www.mf.gov.pl/documents/766655/1170488/zsp_2012_09.pdf Zadłużenie zagraniczne - istnienie na dany moment zobowiązań finansowych w stosunku do zagranicy, wynikających z importu kapitału w różnych formach, na przykład emisji obligacji na rynek światowy, pożyczek bankowych i rządowych, kupna towarów i usług na warunkach kredytowych.
Klub Paryski vs Klub Londyński
Klub Paryski - nieformalna grupa wysokich urzędników do spraw finansów z 19 najbogatszych państw świata, która zajmuje się usługami finansowymi, jak restrukturyzacja i umarzanie długów państw ; zrzeszeni wierzyciele, którzy użyczając pożyczki mięli gwarancje rządowe; pożyczki żyrowane przez własne rządy (zwrot, gdy Polska nie spłaci).
Klub Londyński - grupa ok. 500 banków prywatnych, które od lat 70-tych udzielały wsparcia krajom rozwijającym się i państwom byłego bloku wschodniego; banki, które na udzielone Polsce kredyty nie miały poręczenia.
Polska odziedziczyła po gospodarce centralnie planowanej dług zew, który w 1990 wynosił aż 77,9% PKB. Restrukturyzacja długów:
1991 umorzenie 50% wobec Klubu Paryskiego
1994umorzenie 45% wobec Klubu Londyńskiego
W wyniku porozumienia z Klubem Paryskim - odroczenie spłaty odsetek ( 8 lat karencji, 14 lat spłaty) co skutkowało zmniejszeniem obciążeń budżetu na obsługę kredytu.
Od Moraczewskiej:
1 Etap redukcji:
1991 r. państwa Klubu Paryskiego zmniejszyły polskie zadłużenie o 30% (zwrot polskiego długu wobec Klubu Paryskiego powinien nastąpić do 2014 r.)
2 Etap redukcji:
1994 r. zmniejszenie zadłużenia o kolejne 20% porozumienie z Klubem Londyńskim (spłata długu ma nastąpić do 2024 r.)
1996 r. - umorzenie zadłużenia wobec ZSRR i innych krajów RWPG na zasadzie opcji zerowej tj. kompensacji wzajemnych zobowiązań (5,8% całego polskiego zadłużenia
+ z rządem USA o 70%
*1992-93 brak ostatecznych rozstrzygnięć co do losów zadłużenia zagranicznego Polski zamykał poszczególnym firmom i całej gospodarce dostęp do zagranicznych rynków kapitałowych na okres negocjacji redukcji zadłużenia.
Uwaga! W książkach znalazłam trochę mało, więc skorzystałam też z neta (starałam się, żeby strony były jak najbardziej wiarygodne). Kto chce ten doczytuje też z tego poniżej ;)
NBPortal
Większość zobowiązań polskich wynikała z kredytów udzielonych przez rządy lub instytucje rządowe 17 krajów zachodnich, a więc wierzycieli publicznych. Wierzyciele tacy prowadzili negocjacje z krajami zadłużonymi według określonych zasad i procedur w ramach tak zwanego Klubu Paryskiego. Sekretariat Klubu został zorganizowany przez francuskie Ministerstwo Skarbu, którego przedstawiciel przewodniczył obradom z udziałem reprezentantów rządów krajów wierzycielskich i kraju zadłużonego.

(…)

… dłużnicze. Do 1989 r. włącznie podpisano 5 umów z Klubem Londyńskim i 4 z Klubem Paryskim.
21 kwietnia 1991 r. została podpisana umowa o redukcji i reorganizacji długu wobec Klubu Paryskiego. Podpisanie umowy zostało poprzedzone uzgodnieniem z MFW trzyletniego programu gospodarczego, związanego z dostępem do Extended Fund Facility (EFF), a realizacja II etapu umowy została uzależniona od pozytywnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz