Zachowania konsumentów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zachowania konsumentów - wykład - strona 1 Zachowania konsumentów - wykład - strona 2 Zachowania konsumentów - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Zachowania konsumentów Wykład 9
dr hab. Agata Małysa- Kaleta Prawidłowości- Obiektywne, powtarzające się związki lub relacje stanów rzeczy i procesów zachodzących w rzeczywistości, zbadane i sformułowane przez badaczy i przyjęte przez grono specjalistów. Prawidłowości ekonomiczne
Prawidłowości psychologiczne (moda, motywy itd.,)
Prawidłowości społeczne (rodzina, grupy odniesienia itp.). Jak co może wpływać na zachowania konsumentów. Prawidłowości w zachowania konsumentów określamy za pomocą praw, hipotez i zasad postępowania. Ekonomia neoklasyczna: gospodarstwo domowe= jednostka.
Gossen (Kierunek subiektywistyczny-zaspokojenie subiektywnych przyjemności)  1. Prawo Gossena- miarą wzrostu konsumpcji jakiegoś dobra, albo ilości tego dobra w dyspozycji jednostki maleje jego użyteczność końcowa, czyli przyrost zadowolenia z każdej następnej jednostki. 2. Prawo Gossena- Konsument tak rozdysponowuje swoje dochody, aby użyteczności krańcowe nabywanych dóbr się wyrównywały. F. LePlay obserwacja budżetów rodzin robotniczych w Belgii. E. Engel monografia budżetów i badanie ekonometrycznej zależności wydatków konsumpcyjnych od dochodów. Badania antropowe w XiX wieku.  W miarę wzrostu dochodów maleje udział wydatków na żywność, w wydatkach ogółem. Dochody są w pierwszej kolejności przeznaczane na utrzymanie fizyczne, a wydatki na żywność stanowią podstawowy element tego utrzymania. Wydatki na konsumpcje luksusowa, zbytkową są obecne tylko u ludzi dysponującymi wysokimi dochodami. Teorie mikroekonomiczne koncentrowały się na postępowaniu pojedynczego gosp. domowego, a lekceważyły zagadnienie agregacji
Lata 30, XX w.-- określenie determinant wpływających na całość wydatków konsumpcyjnych. Powstały wtedy tzw. Makromechanizmy rządzące konsumpcją HIPOTEZY DOCHODÓW (teorie funkcji konsumpcji).  co wpływa na konsumpcje i jakie ma znacznenie.
Teorie funkcji konsumpcji- teorie które pokazują czego funkcja jest konsumpcja.
Hipoteza dochodu absolutnego (Keynes- 1936 r.)
Hipoteza dochodu względnego (relatywnego) (J.S. Duesenberry)
Hipoteza dochodu stałego (Permanentnego- 1956r., Farrel, Milton Friedman).
Hipoteza Keynesa (1936)
 zwróciła uwagę na prawidłowości w postępowaniu GD w dziedzinie podejmowania decyzji konsumpcyjnych.
 poprzedzona wnikliwą analizą decyzji GD dotyczących oszczędzania i determinant tych decyzji.  motywy oszczędzania: ostrożność, przewidywanie, podnoszenie standardu, niezależność przedsiębiorczość, ambicja, skąpstwo.  kiedy znamy wielkość dochodu i skłonność do oszczędzania możemy określić wielkość konsumpcji bo jest ona niezaoszczędzonym dochodem.

(…)

… się na motywach oszczędzania.  GD formułuje play konsumpcyjne na całe życie na podstawie własnych prognoz Dochodów. Dwa prawa Engla:
Wraz ze wzrostem dochodu ludności rośnie ogólny poziom życia, to znaczy konsumpcja art. żywnościowych i nieżywnościowych, ale tempo przyrostu spożycia artykułów żywnościowych jest wolniejsze od tempa przyrostu spożycia artykułów nieżywnościowych. (znać do egzaminu to prawo)
Wraz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz