Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - wykład - strona 1 Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Postać ta charakteryzuje się stosunkowo jednolitym i ograniczonym charakterem objawów oraz niekorzystnym rokowaniem.
Pacjenci odczuwają objawy w postaci natrętnych myśli, impulsów, wyobrażeń i czynności jako niechciane, niepożądane, narzucone i przymusowe, zawierające na ogół irracjonalne treści.
Wywołują one napięcie i niepokój.
Jednocześnie próby przeciwstawienia się im najczęściej zwiększają lęk.
Wewnętrzna walka między dążeniem do kontroli natręctw a uleganiem im ogranicza stopniowo funkcjonowanie chorego.
Opis ten odnosi się do natręctw występujących w przebiegu nerwicy-niekiedy określanej także jako choroba natręctw nie dotyczy fenomenów anankastycznych (ananke-los, przeznaczenie)występujących także u ludzi zdrowych lub w przebiegu chorób neurologicznych i psychicznych.
Natręctwa mogą mieć charakter pojedynczych obsesji(myśli, słowa, impulsy, wyobrażenia, wątpliwości)lub ich ciągów oraz kompulsji(działania proste lub czynności złożone).
Obsesje mogą występować samodzielnie lub razem z kompulsjami.
Treści natręctw są w dużej mierze związane z czynnikami kulturowymi, mogą ulegać zmianom w przebiegu zaburzeń.
Wśród najczęstszych można wymienić myśli związane ze stanem zdrowia, możliwością zakażenia się, zabrudzenia, z zagadnieniami seksualnymi, religijnymi, moralnymi, agresji wobec siebie lub innych, problemami pracy, porządku, czystości, niekiedy abstrakcyjnymi, np.matematycznymi, z koniecznością sprawdzania, upewniania się.
Funkcje intelektualne chorych na nerwicę natręctw charakteryzują się tendencją do przewagi myślenia abstrakcyjnego, symbolicznego i magicznego, do nadmiernego uogćlniania:może ono być sztywne i jakby pozbawione napięcia emocjonalnego oraz napędu.
Przewaga tego typu myślenia ma być tłem, na którym łatwiej występuje zjawisko, przeżywania", rozważania, a także anankastyczne przymusy kontrolowania, porządkowania i zabezpieczania się przed niepowodzeniem lub poczuciem winy.
Cechy te są zazwyczaj zaznaczone u pacjentów o osobowości anankastycznej, u których stwierdza się także dokładność, pedantyczność, sumienność, zasadniczość, upór, agresywność, dążenie do dominacji, nieokazywanie emocji, wysoki poziom aspiracji, sztywne wartości moralne i normy społeczne.
Współczynnik nerwicy natręctw w populacji ogólnej wynosi 0.8-1'%w praktyce psychiatrycznej-1-2%, wśród nerwic-3-6%Występuje równie często u mężczyzn, jak u kobiet.
U najbliższych krewnych tych chorych zaburzenia psychiczne występują częściej niż u pacjentów z innymi nerwicami.
Mniej więcej u 50%chorych stwierdza się cechy oscbowości anankastycznej.


(…)

….
Widoczne jest wzmożone napięcie mięśniowe, uboga mimika twarzy, jednostajna intonacja.
Pacjenci najczęściej niechętnie, z trudem, niewiele mówią o swoich objawach, jakby się ich wstydzą, często długo nie ujawniają ich lekarzowi.
Sprawiają wrażenie, że nie są w pełni krytyczni wobec treści natręctw oraz ich absurdalności, ale jednocześnie domagają się wielokrotnych zapewnień, wyjaśnień i uspokajania…
… zwykle u chorych z osobowością anankastyczną, przy czym stwierdza się nieznaczne i krótkotrwałe poprawy po aktualnym leczeniu na oddziałach stacjonarnych, gdzie jest stosowany kompleksowy program terapeutyczny, łącznie z metodami psychoterapii-w tym szczególnie technikami behawioralnymi-oraz podawanie leków(np.Anafranilu w dawce do 200 mg).
U pozostałych pacjentów początek jest na ogół ostry, np.po…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz