To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZABURZENIA NERWICOWE (związane ze stresem i pod postacią somatyczną)
Są one zaliczane do szerokiej grupy chorób psychicznych. Zaburzenia nerwicowe mają charakter czynnościowy (funkcjonalny) - nie ma żadnych zmian organicznych człowieka np. OUN. Są zaburzenia funkcji ale nie struktury. Psycholog w kontakcie z pacjentem musi wykluczyć zaburzenia organiczne. Wszelkie zaburzenia nerwicowe leczymy psychoterapią. Nie stosujemy farmakoterapii ponieważ nie pomagają, a uzależniają. Przy silnych lękach można przez krótki czas podawać leki przeciwlękowe (aby można było zacząć psychoterapię).
NERWICE W ICD-10
- ZABURZENIA LĘKOWE W POSTACI FOBII
Dotyczą pewnych określonych sytuacji, obiektów będących na zewnątrz. Osoby z fobiami unikają sytuacji, które mogą budzić lęk. Najczęstsze fobie:
- Agorafobia - lęk przed otwartą przestrzenią.
Towarzyszy temu lęk, że np. chory uważa, że jeśli znajdzie się w otwartej przestrzeni, to dostanie ataku serca. Może to być: lęk przed wyjściem z domu, bo np. boi się że zemdleje, lęk przed tłumem np. zakupy w hipermarkecie. Lęk przed tłumem i otwartą przestrzenią często spotykany jest u księży, którzy biją się odprawić mszę przed tłumem ludzi. Agorafobia łączy się z klaustrofobią np. jazda autobusem, tramwajem, windą.
- Fobia dentystyczna - charakterystyczna dla małych dzieci i dorosłych mężczyzn
- Fobie przed piorunami, zwierzętami (pająkami), wysokością - są to fobie proste, izolowane.
Lęk wysokości może objawiać się przy wysokich górach, ale także przy wejściu na zaledwie 3 stopień drabiny.
Lęk przed ciemnością obserwujemy najczęściej u małych dzieci
Lęk przed lotem samolotem - zjawiska obserwowane wśród bussinesmanów, którzy przed lotem upijają się whisky. Antropofobia - fobia przed ludźmi, też mają ją zwierzęta dzikie ale to raczej lęk a nie fobia.
Do innych zaburzeń lękowych zaliczamy:
- lęki paniczne - zaburzenia lękowe z napadami lękowymi (nawracający, epizodyczny napad lękowy niepowiązany z żadną sytuacją). Człowiek ma uczucie, że zaraz umrze - bóle w klatce piersiowej, ataki duszności, zawroty głowy, strach przed śmiercią i chorobą psychiczną. Napady te trwają dosyć krótko i całkowicie znikają, aż do następnego razu. Tworzy to błędne koło - chory zaczyna się obawiać ponownego ataku, zwiększa się więc jego lęk, obawa. Nieznane są przyczyny lęku napadowego. Neurolodzy twierdzą, że ataki lęku mogą być substytutem padaczki, jednak badania nie wykazały żadnych zmian w mózgu. Aby zdiagnozować lęki paniczne, napadowe należy w ciągu 1 miesiąca zarejestrować kilka takich napadów. Napady nie mogą być wywołane jakąś konkretną sytuacją, mogącą powodować lęk.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)