Fragment notatki:
Ryn. Notatka składa się z 15 stron.
Kępiński - Rodzaje nerwic Wstępne uwagi Prawie każdy we spółczesnej cywilizacji wykazuje choćby krótkotrwałe objawy nerwicowe (ok. 50% pacjentów u internistów)
Porównanie cierpienia neurotyka do sytuacji przedegzaminacyjnej i kaca (tyle, że trwa u niego znacznie dłużej)
Objawy nerwicowe mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi (nerwica prawdziwa) lub być zwiastunami powstającej choroby natury somatycznej (nowotworów, miażdżycy mózgu) lub psychicznej (cyklofrenii, schizofrenii, psychoz organicznych) : pseudonerwice - trudno je rozróżnić w diagnozie. Objawy nerwicowe mogą też towarzyszyć chorobie.
Rozpoznanie: niepokój, „nerwowość”, Niepokój lekarza o to, czy pod objawami nerwicy nie ma poważniejszej choroby wzmagają niepokój pacjenta
Objawy pojawiają się, kiedy ustrój nie może poradzić sobie z sytuacją wewnętrzną lub zewnętrzną, w jakiej się znalazł
Lęk - sygnał niebezpieczeństwa. Podobnie jak ból, jednak lęk nie wskazuje źródła a ból tak. Można usunąć objawy nerwicowe bez usuwania przyczyny (przykład pacjenta, który zmarł bo leczono go psychoterapią, co zniwelowało objawy a miał guza podwzgórza)
Podział ze względu na objawy brzeżne (nie osiowe) - pojawiają się w każdej nerwicy lecz nie w takim samym nasileniu: typy nerwic - neurasteniczna, anankastyczna (natręctw), histeryczna, hipochondryczna i depresyjna.
Nerwica neurasteniczna Neurastenia = słabość nerwów
Osłabienie (gdy dominuje to n. hiposteniczna), drażliwość (hipersteniczna), nadmierna pobudliwość, przeczulica, poczucie zmęczenia i męczliwości (trudno oddzielić to psychiczne od fizycznego), bóle mięśniowe (wzmożone napięcie mięśni antygrawitacyjnych), dolegliwości wegetatywne (bóle głowy - kask neurasteniczny, zaburzenia potencji - impotencja i anorgazmia)
uczucie ścisku w głowie i zamętu, napięcie mięśni twarzy (drganie i opadanie powiek, zmęczenie gałek ocznych)
zmęczenie umysłowe - trudności w skupieniu uwagi, zapamiętywaniu, rozproszenie, zniechęcenie, wszystko przeszkadza, nie rozumie się, co się czyta ;) , mały wysiłek staje się ogromnym, męczy też rozrywka
uczucie zmęczenia psychicznego przede wszystkim z rana (fizyczne raczej po dniu ciężkiej pracy), rozkręca się pod wieczór, sen nie daje odpowiedniego wypoczynku (jest płytki), poranek z poczuciem ogólnego skacowania - odróżnia zmęczenie psychiczne od fizycznego
zwiększona pobudliwość na bodźce, które mają zawsze odcień bólowy (wszystko wkurza), tłumienie tego powoduje wzrost mobilizacji wkładu wegetatywno - endokrynnego - wzrost zmęczenia, wybuchy gniewu (błędne koło)
Nerwica dyrektorska - pospiech, nie nadążanie w wykonywaniu zadań - wyładowują się na podwładnych, wydają sprzeczne polecenia - znerwicowanie podległej grupy - wzrost własnego znerwicowania (błędne koło)
(…)
… - z wisceroceptorów czyli receptorów narządów wewn. jak również z eksteroceptorów oraz prioproceptorów czli z narządów ruchu i zmysłu równowagi. Zasadą układów samosterujących jest sprzężenie zwrotne.
5. Wahania świadomości
w nerwicy mamy do czynienia z konfliktem miedzy dwiema tendencjami. Niemożność podjęcia decyzji powoduje zwrócenie uwagi na swoje ciało - nieświadomie. Powstaje pustka dla obszaru…
…, że macica wędruje po ciele kobiety (wg. Platona jest to zwierzę, które chce rodzić dzieci, a kiedy nie może to gniewa się i cierpi - już jakaś korelacja przyuważona) Papa Freud stwierdził, że nie jest to tylko choroba kobiet (za co go krytykowano) i dotyczy zahamowania popędu seksualnego
Babiński - histeria to wielka symulantka; histeria naśladuje objawy innych chorób (bez zmian organicznych dla nich charakterystycznych) ale sami pacjenci nie są symulantami; w histerii mamy całą sferę zaburzeń wegetatywnych: ból głowy, serca, wymioty, gwałtowne chudnięcie - trudno je odróżnić od zaburzeń o podłożu organicznym; wieloczynnikowy wpływ psyche - soma i na odwrót.
Konwersja - czynniki emocjonalne rzutują na sferę cielesną (na zewnątrz, w innych nerwicach - do wewnątrz), 3 grupy: ruchu, czucia i wyższych form…
… konwersji różnych pacjentów; epidemie tańca św. Wita; zaraźliwość wynika z faktu, że pewne formy zachowania łatwiej występują w kolektywie niż u jednostki („my” łatwiej się odhamowuje niż „ja”)
Wszystkie objawy konwersji histerycznej można wywołać hipnozą
Pierre Janet: głównym mechanizmem histerii jest odszczepienie (dysocjacja) - część psychiki, która przez tłumienie nie ma żadnego sposobu…
… do drugiego). Czołowe miejsce zajmuje BÓL- wypiera inne treści ze świadomości na jawie i we śnie. Hipochondryk jest skoncentrowany na własnym cele, na wnętrzu swojego organizmu. Objawy osiowe w hipochondrii: BÓL i POCZUCIE CHOROBY
Czynniki wpływające na poczucie choroby:
a) negatywny stan emocjonalny (lęk), który prowadzi do zaburzeń wegetatywnych, b) celowość przyjęcia roli chorego, które zwalnia…
… jest przyczyną obniżenia się progu percepcji bólowej i introceptywnej pustka, nuda życiowa często tkwi u podłoża hipochondrii (depresyność). NERWICA NATRĘCTW
1. Objawy anankastyczne w życiu codziennym
LĘK NERWICOWY koncentruje się w sytuacji bezsensownej lub sprzeczną z dominantą przeżyć chorego, stwarzając autonomiczną od reszty psychiki całość, która w sposób perseweracyjny daje o sobie znać, utrudniając…
… a nieraz uniemożliwiając choremu życie.
„ananke” = konieczność
Tendencje anankastyczne w życiu społecznym rytuały, dziecięce zabawy, „sprawdzanie żelazka”.
3 formy występowania objawów natrętnych:
a) myśli = obsesje
b) czynności przymusowe = kompulsje
c)natrętne lęki = fobie
Ich wspólna cecha PERSEWERACYJNY PRZYMUS tj. powtarzanie w sposób stereotypowy i zwykle wbrew woli chorego 2. Myśli natrętne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)