Wypowiedzenie umowy o pracę

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wypowiedzenie umowy o pracę - strona 1 Wypowiedzenie umowy o pracę - strona 2 Wypowiedzenie umowy o pracę - strona 3

Fragment notatki:

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ Najczęstsze rozwiązanie umowy. Dziś interpretacja SN jest mniej opiekuńcza dla pracowników, niż kiedyś (np. utrata zaufania). Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną ( w przeciwieństwie do zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52) nie wymaga winy po stronie pracownika). Dla jego skuteczności nie wymagana jest zgoda pracownika lub pracodawcy. (Zgoda potrzeba jest do cofnięcia złożonego już wypowiedzenia). Wypowiedzenie jest dokonane z chwilą, gdy zostało doręczone 2 osobie w taki sposób, aby mogła zapoznać się z treścią. (odwołanie jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej). Elektronicznie z chwilą wprowadzenia oświadczenia do środka komunikacji elektronicznej, w taki sposób, aby 2 osoba mogła zapoznać się z treścią. (nie samo przygotowanie lub data stempla pocztowego). Nie można wypowiedzieć umowy krótszej niż 6 mies. lub równej, albo dłuższej, ale bez klauzuli umownej dopuszczającej wypowiedzenie tej umowy. Nie można wypowiedzieć umowy zwartej na wykonanie ok. pracy. (wyj. W tych zakazach postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe). Elementy konstrukcyjne wypowiedzenia:
- oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (uruchamiany przez stronę)
- okres wypowiedzenia ( z mocy prawa) [jest liczony od dnia zawarcia umowy -dzień nawiązania stosunku - do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia]
- termin wypowiedzenia (ost. dzień ok. wypowiedzenia- z mocy prawa)
Okres wypowiedzenia zawsze zgodny z prawem i pracownikowi przysługuje za to wynagrodzenie. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na ok. próbny:
3 dni rob-jeśli ok. próbny krótszy niż 2 tyg.
1 tydzień- okres dłuższy niż 2 tyg.
2 tyg.-jeśli wynosi 3 mies.
Okres wypowiedzenia umowy zwartej na czas nieokreślony jest uzależniony od zatrudnienia u danego pracodawcy (ostatnie zatrudnienie u niego lub następstwo prawne w stosunkach pracy- np. przejęcie firmy):
2 tyg.-krócej niż 6 mies.
1 mies.- zatrudniony co najmniej 6 mies.
3 mies.- zatrudniony co najmniej 3 lata
Strony mogą ustalić w przypadku osób odp. Materialnie inne okresy wypowiedzenia. W miejsce 1 mies.-3 mies., 2 tyg-1 mies.
Umowa zawarta na czas określony- okres wypowiedzenia 14 dni, zastępstwo-3 dni (gdy została zawarta na dłużej niż 6 mies. i zwarto w niej klauzurę dopuszczającą wypowiedzenie).
Po dokonaniu wypowiedzenia strony mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy-nie zmienia to trybu rozwiązania. Art. 36 1 przewiduje jednostronne skrócenie pracownikowi okresu wypowiedzenia., gdy zostaną spełnione przesłanki ok. w tym przepisie. Tylko okresie wypowiedzenia oraz z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy z przyczyn niezależnych od pracownika. (łącznie).

(…)

…, a nie samą przyczyną wypowiedzenia. Rzeczywiste przyczyny nie realizacji ciążących na pracowniku obowiązków powinno być przesłankom do złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli pracownik zakwestionuje przyczynę zwolnienia przed sądem ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy. Jeśli dowody przyznane przez pracownika są zbyt małe. Pracodawca nie musi dowodu przeprowadzać, jeśli umowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz