Wynalazienie druku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wynalazienie druku - strona 1 Wynalazienie druku - strona 2 Wynalazienie druku - strona 3

Fragment notatki:


Wynalazek druku i jego konsekwencje
Wstęp W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez książek, gazet i innych drukowanych materiałów. Jest to na tyle oczywiste, że mało kto próbuje dociekać jak wyglądałaby nasza cywilizacja bez tak powszechnego jak ma to dziś miejsce druku. Myślę, że najbardziej przystającym do wynalazku Gutenberga określeniem jest „cicha rewolucja”. Przez wiele osób pozostaje niedocenionym, choć przy głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że trudno sobie wyobrazić postęp naukowy i techniczny bez ruchomej czcionki.
Historia poligrafii Mimo, iż wynalazek Jana Gutenberga powstał dopiero w latach czterdziestych XV wieku, już na początku naszej ery ludzie starali się usprawnić proces utrwalania informacji bez konieczności żmudnego przepisywania informacji. Głównym problemem było jednak to, że przez długi czas nie było tworzywa, które nadawałoby się do precyzyjnego przyjmowania szybkoschnącej farby. Pierwszym takim podłożem był papier wynaleziony w Chinach w roku 105, natomiast pierwszym przedmiotem w pełni zasługującym na miano wyrobu poligraficznego, o którym dziś wiemy, jest odbitka drzeworytnicza wyprodukowana w Chinach kilkaset lat później. Od tego czasu można mówić o poligrafii w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli o wydajnym powielaniu treści - zarówno graficznych, jak i tekstowych. Natomiast jeszcze wcześniejsza jest historia powielania tekstu i obrazu metodami ręcznymi - czyli kopiowania za pomocą pisania, rysowania i malowania, jak również kopiowania poprzez odciśnięcie kształtu w miękkim materiale. Tak więc niezależny rozwój formy do odbijania, środka barwiącego i podłoża odbywał się już dużo wcześniej, a technik było wiele, jednak połączenie ich razem w poligrafię, nastąpiło dopiero 1500 lat temu. O wiele starsze są takie wynalazki jak stempel, pismo czy książka.
Jednak przez długie wieki średniowiecza, w zasadzie jedyną metodą utrwalania informacji, było przepisywanie ksiąg przez mnichów w klasztorach. W XII stuleciu obowiązki kopistów klasztornych zaczęli zastępować świeccy stacjonariusze. Książki potrzebne wydziałom uniwersyteckim i zakonom żebrzącym były wykonywane w systemie nakładczym. Kopiści nie gromadzili się już w jednej izbie, lecz pracowali indywidualnie nad przydzielonymi im fragmentami tekstu, otrzymując od stacjonariusza zapłatę za każdą sztukę (tzw. system pecji). Mimo, iż było to duże usprawnienie w wydawaniu kolejnych egzemplarzy książek, nie zmienił
Wynalazek Gutenberga Johannes Gensfleisch zur Laden, czyli Jan Gutenberg jako młody człowiek uczył się wykonywania przedmiotów z metalu, między innymi grawerowania w nim liter. W Strasburgu trudnił się szlifowaniem drogich kamieni. Będąc złotnikiem Gutenberg zauważył, że nieraz produkuje się duże ilości identycznych przedmiotów np. bije się monety, odlewa pociski. Uznał więc, że skonstruowanie urządzenia pozwalającego na drukowanie setek identycznych stron, które można by potem odpowiednio połączyć w identyczne książki znacznie obniżyłoby koszty ich produkcji, przez co wiele osób mogłoby pozwolić sobie na posiadanie książek w domach.

(…)

…, nieznaną dotychczas, możliwość samokształcenia. Nie do przecenienia stała się także możliwość gromadzenia tekstów przez uczonych i pracy z kilkoma źródłami jednocześnie. Robił tak między innymi Mikołaj Kopernik, pracując nad dziełem swego życia „O obrotach sfer niebieskich”.
Myślę jednak, że nie należy przeceniać znaczenia wynalezienia druku pod względem skutków, jakie bezpośrednio wywołał…
… nadal będą przepisywane. Nie zmienia to jednak faktu, iż w ciągu pierwszych pięćdziesięciu lat od wynalezienia druku, wydrukowano osiem milionów książek, czyli prawdopodobnie więcej niż skopiowali wszyscy skrybowie Europy od początku czwartego wieku.
Rozwój druku, a co za tym idzie także drukarni wiązał się z powstawaniem nowych grup zawodowych, które zajmowały się pracą w drukarniach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz