Wymiary geometryczne hal - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1449
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymiary geometryczne hal - wykład - strona 1 Wymiary geometryczne hal - wykład - strona 2 Wymiary geometryczne hal - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wymiary geometryczne hal
Główne wymiary hali to rozpiętość ustroju nośnego oraz długość i wysokość obiektu. Hale przemysłowe, składowe, a także duża część hal masowej obsługi mają rzuty prostokątne.
Powierzchnia hali wynika z funkcji lub sposobu jej użytkowania, którą okre­śla architekt i technolog. Maszyny i urządzenia technologiczne oraz instalacje i ciągi transportowe przez swoje rozmieszczenie lub doprowadzenie do stano­wisk roboczych wpływają na układ geometryczny hali. Niekiedy instalacje i ciągi transportowe mogą być ściśle powiązane z konstrukcją budynku co determinuje rozwiązania geometryczne układów konstrukcyjnych. Sytuacja jest korzystniejsza, gdy wyposażenie technologiczne nie jest powiązane z konstrukcją obiektu. Wte­dy istnieje możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni hali i ujednolicenia elementów jej konstrukcji nośnej. W halach o rzutach prostokątnych minimalną postulowaną powierzchnię obiektu koryguje się tak, by boki wydzielonej dylatacją jej części były wielokrotnością modułu poziomego konstrukcji 30M = 3,00 m (w uzasadnionych przypadkach połowy modułu, tj. 1,50 m). Do określenia wy­miarów elementów takich jak okna, wrota, drzwi, a także wysokości słupów proponuje się stosować moduł M = 0,3 m. Po uzgodnieniu z technologiem powierzchnię obiektu dzieli się na nawy, w których grupuje się stadia (działy) produkcji o potrzebnym zasięgu środków transportu wewnętrznego (np. suwnic). Należy ponadto sprawdzić, czy wewnętrzne słupy hali nie będą ograniczały moż­liwości właściwej eksploatacji i realizacji założonej funkcji obiektu. Hale buduje się uwzględniając potrzeby założonej technologii, a dostosowanie wymiarów hal bywa konieczne w przypadku zmian technologii produkcji lub funkcji obiektu. Stąd też w analizie ostatecznego ustalenia siatki słupów hali bierze się pod uwagę możliwości zmian jej przeznaczenia w przyszłości i dokonuje uzgodnień z przed­stawicielami branż instalacyjnych. Na rysunku 1.3 z naniesioną siatką słupów hali pokazano rozmieszczenie urządzeń technologicznych.
Hale przemysłowe i składowe mogą być jedno- lub wielonawowe. Jeśli różnice rozpiętości naw są małe, to należy ich rozpiętości ujednolicić (w przypadku wątpliwości przyjąć większą). Tak samo postępuje się, ustalając rozstawy słupów w kierunku podłużnym. Taki podział geometryczny rzutu hali umożliwia typizację jej ustroju nośnego, co przyczynia się do obniżenia kosztu inwestycji.
Zróżnicowanie geometryczne i konstrukcyjne ustrojów nośnych halowych obiektów stalowych powinno zdarzać się tylko w uzasadnionych sytuacjach pro­jektowych. Do takich należy zaliczyć stosowanie innych ustrojów nośnych w ścia­nach szczytowych hal o płaskich ustrojach poprzecznych (por. rys. 1.15). W takim przypadku rygle dachowe ścian szczytowych, podparte dodatkowymi słupami po­średnimi, są inaczej wytężone niż rygle dachowe ram pośrednich (podparte na słupach głównych), które przenoszą obciążenia zebrane z szerokości rozstawu między nimi. W tej sytuacji można zmienić odstępy słupów w polach skrajnych. W halach przemysłowych z transportem podpartym stosuje się najczęściej jed­nakowe rozstawy układów poprzecznych i takie same ustroje nośne pośrednie i w ścianach szczytowych.

(…)

… przemysłowych pełnią często funkcję konstrukcji wsporczej jezdni podsuwnicowych suwnic pomostowych. Mogą one jednak ograniczać swobodę kształtowania powierzchni, szczególnie gdy moder­nizuje się obiekt lub zmienia jego przeznaczenie. Pod tym względem idealnym rozwiązaniem są hale jednonawowe, choć w przypadku jednonawowych hal o du­żej rozpiętości trzeba liczyć się ze zwiększonym zużyciem stali na ich ustroje…
… pionowego 12M = 1,20 m (np.: 4,80 m, 6,00 m, 7,20 m, ...).
Przy doborze rozstawu słupów głównych (w kierunku osi podłużnej hali), roz­piętości naw i wysokości hali powinno się uwzględniać przede wszystkim wyma­gania związane z realizowaną w niej technologią produkcji lub jej funkcją, a tak­że stopień wykorzystania powierzchni obiektu. Właściwe określenie tych para­metrów geometrycznych powinno ponadto…
… na dobór gatunków stali i innych materiałów, a także przyjęcie odpowiednich wymiarów elementów i ich przekrojów, co z kolei wiąże się z ła­twym wykonaniem konstrukcji w warsztacie i scaleniem jej podczas montażu. W projektowaniu konstrukcji muszą być brane pod uwagę ponadto warunki lo­kalne, jak rodzaj gruntu, szkody górnicze, istniejące budynki, a także stawiane obiektom wymagania akustyczne, cieplno…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz