Wymiary elementów podstawy słupa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 2401
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymiary elementów podstawy słupa - wykład - strona 1 Wymiary elementów podstawy słupa - wykład - strona 2 Wymiary elementów podstawy słupa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wymiary elementów podstawy słupa
Grubość poziomej blachy podstawy słupów o dowolnych przekrojach trzonu i o konstrukcjach z blachami trapezowymi i żebrami pionowymi można obli­czyć, wykorzystując nośność na zginanie poszczególnych płyt umownych, dają­cych się wyróżnić w całym polu podstawy. Blachy poziome podstawy pokazane na rys. 6.49: o schematach płyt wspornikowych (płyta ©), podpartych na dwóch (płyta @), trzech (płyta (3)) i czterech (płyta @) krawędziach są zginane odporem od docisku między płytą podstawy a fundamentem. Podporami poszczególnych płyt są krawędzie trzonu, blachy trapezowe i żebra podstawy, a ich obciążenie jest skierowane ku górze.
W celu wyznaczenia grubości płyty tp do wzoru (6.49) należy wstawić naj­większą wartość uj, wynikającą z analizy umownych płyt wydzielonych z podsta­wy. W przypadku konieczności stosowania grubych blach poziomych podstawy jest korzystniej usztywniać je żebrami lub blachami trapezowymi i dawać płyty mniejszej grubości. Wysokość żeber h ustala się na podstawie wymaganej nośno­ści spoin, przy założeniu, że czołowa powierzchnia trzonu nie styka się z płytą poziomą podstawy.
Przykłady rozwiązań konstrukcyjnych podstaw słupów połączonych przegu­bowo z fundamentem pokazano na rys. 6.50 i 6.51.
Pokazane na rysunku 6.50 podstawy słupów przenoszą niewielkie wartości momentów zginających. Przy obciążeniach osiowych i małych przemieszczeniach ustroju mogą one być uznane za przegubowe. Przy dużych wartościach sił osio­wych, gdy zachodzi konieczność usztywnienia blachy poziomej podstawy, są one wyposażane w żebra i blachy trapezowe.
Precyzyjne odwzorowanie konstrukcyjne teoretycznego modelu przegubowe­go połączenia słupa z fundamentem uzyskuje się, stosując rozwiązania pokazane na rys. 6.51. Umożliwiają one swobodny obrót słupa na podporze i bezmomen-towe przekazanie reakcji na fundament. W tych rozwiązaniach obciążenie ze słupów 7 jest przekazywane na fundament za pośrednictwem elementów wspor-czych 2 połączonych śrubami kotwiącymi 3 z fundamentem. Jeśli słup przekazuje na fundament oprócz pionowej siły osiowej N również poziomą siłę poprzeczną V, dolną płytę elementu wsporczego 2 wyposaża się w element oporowy 4 w po­staci żebra poprzecznego. Uniemożliwia ono przesunięcie elementu wsporczego 2 względem fundamentu. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy siła poprzeczna V jest większa od nośności podstawy na przesunięcie Nrs = iJ,Nmin = 0,3iVmin (/i = 0,3 — współczynnik tarcia blachy po fundamencie, Nmin — minimalna siła osiowa słupa z uwzględnieniem współczynnika obciążenia -fi

(…)

… lub stycznej powierzchni docisku przyspawany do blachy poziomej słupa (rys. 6.5la) lub blachy poziomej elementu wsporczego (rys. 6.5lb, c). W przypadku przegubowego oparcia słupa kratowego (rys. 6.5 ld) obciążenie na element wsporczy jest przekazywane za pośrednictwem stalowego sworznia lub śruby.
Podstawy słupów przenoszące siłę osiową N, moment zginający M i siłę poprzeczną V są nieco inaczej skonstruowane. Wymagany jest również bardziej rozszerzony zakres ich obliczeń w stosunku do przypadku osiowego obciążenia. Działanie momentu zginającego powoduje, że naprężenia dociskowe występują tylko na fragmencie powierzchni podstawy. Pozostała część jest odrywana od powierzchni fundamentu i musi być kotwiona śrubami fundamentowymi. Modele wytężenia takich podstaw słupów pokazano na rys. 6.52.
Podstawy słupów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz