To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wymiar czasu pracy - To okres w jakim pracownik obowiązany jest pozostawać do dyspozycji pracodawcy w każdej dobie i tygodniu pracy. Wymiar czasu pracy wynika z norm czasu pracy. Normy czasu pracy określają granice, maksymalny czas wykonywania pracy, w określonym dniu lub tygodniu pracy. Zarówno prawo unijne jak i K.P. nie zawierają norm określających wymiar czasu pracy. K.P. określa jedynie tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi który nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przeciętnym okresie rozliczeniowym. K.P. zawiera również przepisy określające obliczenie wymiaru czasu pracy. K.P. określa normy czasu pracy- normę dobową i przeciętną normę tygodniową. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnym 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 m-cy w rolnictwie, hodowli, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, okres ten może być przedłużony do 6 m-cy, a w nietypowych uzasadnionych warunkach do 12 m-cy. Przyjęto że oznaczona wyżej norma nazywana jest normą podstawową w odróżnieniu od normy skróconej i tzw. normy przedłużonej.
a) Norma skrócona: jest stosowana dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia albo w przypadku pracy monotonnej lub pracy o ustalonym z góry terminie. Skrócenie może nastąpić przez obniżenie norm czasu pracy a w przypadku pracy monotonnej na wprowadzeniu przerw w pracy wliczonych do czasu pracy. W pracy w warunkach uciążliwych, szkodliwych skrócenie czasu pracy może być również przez zastosowanie dłuższych przerw niż regulaminowa trwająca 15 minut. Normy te określane są przez pracodawcę na podstawie pomiarów. W zasadzie nie można mówić o normach przedłużonych. Można przedłużyć normę dobową lub tygodniową tylko na zasadzie równoważenia czasu pracy. b) Równoważenie czasu pracy występuje w takich systemach czasu pracy jak: ogólny równoważny czas pracy, szczególny, praca przy dozorze urządzeń lub ochrona mienia lub osób, praca w ruchu. Ogólny równoważony czas pracy polega na możliwości przedłużenia normy dobowej do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 m-ca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszymi dobami, wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Taki system może być wprowadzony jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Dopuszcza się możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 3 m-cy, a jeżeli praca uzależniona jest pory roku lub warunków atm. do 4 m-cy. Przy dozorze urządzeń lub częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy dopuszczane jest przedłużenie normy dobowej do 16 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 m-ca, natomiast dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu lub ochronie osób jak również dla pracowników straży poż., służb ratowniczych norma może być wydłużona do 24 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 m-ca. Równoważony czas pracy występuje też przy pracach w ruchu ciągłym. Są to prace które ze względu na technologię produkcyjną nie mogą być wstrzymane- elektrownia, oczyszczalnie ścieków. Na równi z pracą w ruchu ciągłym traktowana jest praca polegająca na konieczności ciągłego zaspokajania potrzeb ludzkich, np. szpital. W takim przypadku dopuszczalne jest przedłużenie normy tygodniowej do 43 godzin, przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 4 tyg., jak również normy dobowej do 12 godzin. w n
(…)
… nie więcej niż jednej przerwy w ciągu doby trwającej nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy, jednak pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za przestój. Ten system można stosować, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub organizacją. Można go wprowadzać jedynie w układach zbiorowych u pracodawcy będącego os. fizyczną prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, jeżeli nie działa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)