. Wyłączenie sędziego Jest wyrazem zasady obiektywizmu w polskiej procedurze karnej. która zna dwie podstawy do włączenia sędziego:
I. OBLIGATORYJNA, z mocy prawa (art. 4O *1 kpk), powoduje, że sędzia staje się w ogóle niezdatny do orzekania (index inhabilis): 1. sprawa dotyczy tego sędziego bezpośrednio, 2. jest małżonkiem (lub pozostaje we wspólnym pożyciu) strony, pokrzywdzonego, ich obrońcy, pełnomocnika, przedst. ustawowo., 3. jest krewnym lub powinowatym w linii prostej, a w linii bocznej aż do stopnia między dziećmi rodzeństwa osób wymienionych w pkt. 2 albo jest związany z jedną z tych osób węzłem przysposobienia, opieką lub kuratela, 4. był świadkiem czynu, o który sprawa się toczy, albo w tej samej sprawie był przesłuchiwany w charakterze świadka (op.biegł), 5. brał udział w sprawie jako prokurator, obrońca, pełnomocnik, przedst. ustawowy strony albo prowadził postęp. przygotowawcze, 6. brał udział w niższej instancji w wydawaniu zaskarżonego orzeczenia (zarządzenia), 7. brał udział w wydawaniu orzeczenia, które zostało uchylone lub stwierdzono jego nieważność, 8. brał udział w wydawaniu postanowienia o warunkowym umorzeniu postępowania, 9. brał udział w wydawaniu orzeczenia, co do którego wniesiono sprzeciw, 10. jeżeli zaś brał udział w wydawaniu orzeczenia objętego wnioskiem o wznowienie lub zaskarżonego w trybie kasacji. nie może orzekać co do tego wniosku lub kasacji (art. 40 3). II. FAKULTATYWNA, na wniosek, (art. 41 *1) sędzia ulega wyłączeniu jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju. że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności (mdcx suspectus) w danej sprawie. Art. 41 2 - Wniosek można skutecznie zgłosić w części wstępnej rozprawy do rozpoczęcia przewodu sądowego; zgłoszony w czasie przewodu sądowego, pozostawia się bez rozpatrzenia, chyba, że przyczyna „wył. sędziego powstała / stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu przewodu, Tryb wyłączenia (art. 42 kpk) a) na żądanie sędziego, który składa oświadczenie do akt i „wyłącza się ze sprawy b) z urzędu - gdy sędzia oświadczenia nie składa, sąd, przed którym toczy się postępowanie orzeka o wyłączeniu,
c) na wniosek strony - sędziego składa oświadczenie do akt i powstrzymuje się od sprawy (poza działaniami niezbędnymi), a sąd przed którym toczy się postępowanie orzeka o wyłączeniu, Konsekwencje: 1) orzekanie przez sędziego, który powinien być wył. z mocy prawa, stanowi uchybienie bezwzględne - orzeczenie takie zostaje uchylone, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia 2) jeżeli orzekał sędzia tak zwany iudex suspectus stanowi to uchybienie względne i może być podstawą zaskarżenia orzeczenia jako obraza przepisu postęp.. Wysuwając ten zarzut trzeba udowodnić, że mogło mieć wpływ na zaskarżone rozstrzygnięcie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)