Wykrywanie wirusów roślinnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 3108
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykrywanie wirusów roślinnych - strona 1 Wykrywanie wirusów roślinnych - strona 2 Wykrywanie wirusów roślinnych - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 2 »Zakres roślin żywicielskich Brązowej plamistości pomidora (Lycopersicum wirus 3) to: anturium, poiscencja, dichenbachia, głóg, bluszcze, fikus, gerbera
»Wirus mozaiki ogórka powoduje mozaikę też na chwastach i roślinach ozdobnych jak żonkile, mieczyk, petunia. »Wirus żółtej mozaiki fasoli na mieczyku. »Mozaika tytoniu na petuni objawia się nitkowatymi liśćmi
»Wirus mozaiki frezji na frezji powoduje pstrość kwiatu, nekrozy liści
Wirus deformacji konturowej liścia czyli Nitkowatość liści pomidora
Najwięcej objawów wirusy powodują na częściach zielonych.
Zmiany morfologiczne powoduje:
- Liściozwój
Nitkowatość liści pomidora
Kędzierzawka ziemniaka
Kędzierzawka płaszczyńcowi buraka
Choroby drzew owocowych
nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni i czereśni
szarka śliw na śliwie i moreli
Wykrywanie wirusów roślinnych: Metoda biologiczna (roślin wskaźnikowych) , - oparta na szybkiej i specyficznej reakcji inokulowanych roślin wskaźnikowych wolnych od wirusów np. petunia dla wykrywania wirusa brązowej plamistości pomidora.
»W przypadku chorób ważne jest najwcześniejsze wykrycie czynnika chorobotwórczego!
Brązowa plamistość pomidora objaw na roślinie ozdobnej np. fikusie pojawia się po kilku miesiącach, brak objawów nie wskazuje jednak 100% zdrowotności, więc używa się rośliny wskaźnikowej, na której objaw pojawia się krótko po zakażeniu i dla brunatnej plamistości pomidora jest to petunia. Przenosi się sok komórkowy i następuje sztuczne zainfekowanie wtedy sprawdzamy czy materiał np. na sprzedaż jest zdrowy.
Pozostałe to metody laboratoryjne jedna na wykrycie białek wirusa przy użyciu dużej ilości materiału roślinnego, druga do wykrycia kwasu rybonukleinowego wirusów. Metoda serologiczna - wykorzystywanie antygenowych właściwości białka wirusa. Połączenie surowicy antywirusowej ze specyficznym białkiem wirusa powoduje zmętnienie widoczne makroskopowo.
Nowoczesna technika serologiczna opiera się teraz na immunoenzymatycznym teście ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) tj. stosowanie przeciwciał sprzężonych z enzymem alkaliczną fosfatazą i wiązanie się tego kompleksu z wirusem. Metoda stosowana masowo.
Metoda PCR - (Polimerase Chain Reaction) oparta na reakcji łańcuchowej polimerazy. Służy do wykrywania kwasów nukleinowych, a nie białek u wirusów o oznaczonej sekwencji nukleotydów. Metoda bardzo kosztowna.
Plantacje reprodukcyjne muszą przejść badania, zaleca się tworzenie ich na terenach zamkniętych za jakąś wodą, pasmem wzniesień, lasami, to chroni przed nalotem mszyc. Schemat działania ochronnego przed wirusami np. ziemniaka.


(…)

… natomiast różnią się budową. Najmniejsze z dotychczas poznanych czynników chorobotwórczych występują w postaci kwasu rybonukleinowego - są pozbawione kapsydu białkowego. Nie ma otoczki białkowej.
Są one patogenami termofilnymi, więc największe straty występują w rejonach tropikalnych, a w strefie klimatu umiarkowanego mogą zagrażać roślinom uprawianym pod osłonami.
Objawy:
zahamowanie wzrostu
zniekształcenie…
… ich zwłaszcza gdy nie znamy co to za czynnik.
Budowa komórki bakterii:
-Ściana komórkowa bakterii - zbudowana jest z hemicelulozy i związków peptydowych. -Błona cytoplazmatyczna - zbudowana z białek i lipidów - wybiórcza, pół przepuszczalna, reguluje wymianę składników ze środowiskiem zewnętrznym.
-Brak jądra otoczonego błoną jądrową (organizm bezjądrowy) -kwasy nukleinowe występują jako nici nie połączone…
… na enzymatycznym rozkładzie liści i innych części roślin.
To patogeny wyposażone w bogate układy enzymatyczne:
enzymy pektolityczne
enzymy amylolityczne
enzymy proteolityczne
enzymy celulolityczne
a) ważne w powodowaniu chorób, ponieważ pektyny wchodzą w skład blaszek środkowych czyli lepiszcza komórek. Gdy zostanie ono zniszczone, następuje dezintegracja tkanki i to powoduje nekrozy np.. kanciasta plamistość…
… ma duże zasługi dla mikrobiologii. Wprowadził reguły Kocha, które mówią o patogeniczności. Reguły Kocha:
Posługujemy się nimi, gdy roślina ma określone objawy chorobowe i są powody by przypuszczać, że objawy powoduje czynnik chorobotwórczy (mówią co robić):
Należy wyizolować czynnik chorobotwórczy
Należy wyhodowanym patogenem sztucznie zakazić zdrowe rośliny
Należy obserwować czy po nie długim czasie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz