To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 10 Podstawczaki
Workowce cechuje trzy sposoby zarodnikowania. Wegetatywne, ale nie tylko - także te grzyby, które nie mają stadium doskonałego tzw. grzyby mitosporowe (niedoskonałe). One mają tylko stadium konidialne i strzępki (ciało grzyba) i tylko to występuje w czasie okresu wegetatywnego. Te patogeny zimują w postaci - saprofitycznej grzybni na resztkach rozbiorowych w środowisku glebowym
- wegetatywnej grzybni (żywej), w nasionach. Nasiona to często pierwotne źródło infekcji wewnątrz nasienia, na jego powierzchni, na organach które zimują
Cykle rozwojowe są zatem prostsze
Grzyby z tej grupy są bardzo zróżnicowane morfologicznie, wszystkie te patogeny są pasożytami fakultatywnymi (względnymi) rosną zatem dość dobrze na podłożach sztucznych i hodowle można obrabiać, klasyfikuje się je na podstawie sposobu tworzenia stadium konidialnego, a dopiero później na podstawie morfologii do tego stadium.
Stąd wyróżniono dwie klasy:
Klasa: Coelomycetes:
Rząd: kulnicowce konidia na krótkich trzonkach konidialnych w piknidiach
Rząd: warstwiaki zarodniki konidialne na acerwulusach
Klasa: Hyphomycetes Strzępczaki
Zarodniki konidialne rozproszone na powierzchni grzybni strzępek i co najwyżej mogą być w koreniach lub sporodochiach.
Kulnicowce
Ascochyta zwłaszcza motylkowate grubonasienne
Występują na nadziemnych częściach roślin. Najpierw występuje na liściach, źle jak na strąkach, ponieważ porażają też nasiona, a wtedy one stają się źródłem infekcji pierwotnej.
Oznaki etiologiczne ujścia piknidiów i są one dość duże.
U grochu z porażonych nasion wyrasta chora roślina i w zaleceniach jest, że nasiona przeznaczone do reprodukcji muszą być zdrowe, ponadto, że mimo iż nasienie wygląda na zdrowe to trzeba je zaprawiać, bo zaprawy likwidują patogeny na zewnątrz i wewnątrz nasienia, zaprawy chronią też przed patogenami z gleby.
Septoria apiicola Septorioza selera
Na liściach selera występują żółte plamy z czarnymi punktami, to skupienia ujść piknidiów. Szkodliwość polega na dużym ograniczeniu asymilacji i wzroście transpiracji, powoduje to zachwianie metabolizmu rośliny, zarodniki konidialne są wydłużone z wieloma przegrodami poprzecznymi.
Zimuje saprofityczna i wegetatywna grzybnia
Septoria lycopersici Na anturium (liście, płatki), goździku, pomidorze, wszędzie uszkadza tk. miękiszową
Septoria carvi Plamistość liści kminku zwyczajnego odm. Konczewicki
Nie rozpoznana w odpowiednim momencie powoduje duże szkody, nekroza liści. Z początku plamy drobne (pod mikroskopem widać piknidia), ale jest ich coraz więcej. Liście czarne, dolne leżą na ziemi, jak jest sucho to się kruszą i możemy, nie wykryć.
(…)
… przez zranienia, naturalne otwory, powoduje nekrozy, wyraźna obwódka, żółty środek i piknidia. Pędy zamierają, trzeba je wyciąć i spalić. W okresie wegetacji trzeba róże chronić, żeby po wyhodowaniu były ładne. Trzeba też zwracać uwagę na preparaty.
Rodzaj: Phomopsis
Nekroza pędów i liści różanecznika, na liściach rozległe nekrozy, liczne ujścia piknidiów. Grzyby z tego rodzaju są nie bezpieczne dla pędów, długo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)