Biotyczne oddziaływanie mikroorganizmów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biotyczne oddziaływanie mikroorganizmów - strona 1 Biotyczne oddziaływanie mikroorganizmów - strona 2 Biotyczne oddziaływanie mikroorganizmów - strona 3

Fragment notatki:

W ykład 3 Biotyczne oddziaływanie mikroorganizmów: obojętne - bytują nie zależnie od siebie synergistyczne - bytują w podobny sposób i oba mikroorganizmy łączą oddziaływanie na środowisko (często dwa patogeny działają podobnie i jeśli równorzędnie są w roślinie to efekt patogeniczny się wzmacnia). antagonistyczne - nie tolerują się, jeden przeszkadza drugiemu Cechy decydujące o antagoniźmie:
konkurencja
antybioza
nadpasożytnictwo
Żeby organizm był antagonistyczny wystarczy jedna z cech.
Konkurencja - walka o pokarm, o podłoże przez różne mikroorganizmy i tu następuje wypieranie ze środowiska słabych konkurentów przez silne. Nie ma tu oddziaływania przy udziale produktów własnego metabolizmu. Szybko rosnący mikroorganizm wygrywa.
Antybioza - oddziaływanie produktami własnej przemiany materii jednego mikroorganizmu na inne organizmy
Nadpasożytnictwo - to pasożytnictwo II rzędu, pasożyt pasożyta.
Strefa inhibicji - Strefa pomiędzy jednym a drugim organizmem, pierwszy wydziela metabolity, które nie pozwalają rosnąć drugiemu.
Nadpasożyt narasta na kolonię pasożytniczego gatunku, strzępki nadpasożyta obrastają lub wrastają do strzępek patogena i powoduje ich degenerację i liazę (obumieranie) nadpasożyt powoduje też degenerację zarodników.
Patogen broni się przed pasożytem wytworzeniem sklerocjum, ale one i tak nie są żywotne.
Takie zjawisko jest cenne w ochronie roślin. Dodatkowo stymuluje się to różnymi środkami i roślinami fitosanitarnymi (dobieranie odpowiednich roślin do zmianowania jest ważne, bo wydzieliny roślin stymulują ograniczeniu niektórych patogenów).
Kanciasta plamistość liści ogórka - Pseudomonas - Gnicie róż kalafiora Bakterioza fasoli, jedna z najgroźniejszych, objawy występują na wszystkich częściach nadziemnych, najgorzej jak na strąkach, bo mogą wtedy bakterie przedostać się do nasion. Nekrozy mają postać plamy z brązową obwódką ona pęka i powstaje wysięk bakteryjny, bardzo charakterystyczny, tzw. choroba tłuszczowa. Nasiona tracą żywotność nie kiełkują. W porażeniu nasion jest niebezpieczeństwo, że patogen przeniesie się na następne pokolenie roślin. To źródło infekcji pierwotnej.
Czarna plamistość pomidora - Xanthomonas vesicatoria
Czarna plamistość papryki - tutaj choroba może wystąpić bardzo późno gdy mamy już sprzedawać. Jak wcześnie wykryjemy stosujemy fungicydy
Tracheobakteriozy:
Czarna zgnilizna kapustnych - Xanthomonas campestris (bakteria rozwija się w wiązkach przewodzących, następnie ich nekroza, nerwy czernieją, liście stają się pergaminowate).


(…)

…, ptasie oczka na owocach pomidora, bakteria ciepłolubna. Przenosi się przez materiał siewny. Trzeba zaprawiać nasiona. Agrobacterium ssp - guzowatość korzeni
Agrobacterium tumefaciens - różne gatunki roślin: drzewa owocowe, forsycja, chryzantemy bluszcze, burak, dalie,
Agrobacterium rubi - malina
Agrobacterium vitis - winorośl
Agrobacterium rhizogenes - włosowatość korzeni
Tu proces zakażenia jest odmienny, bo ta infekcja ma charakter genetyczny, cecha patogeniczności zakodowana jest na plazmidzie Ti. Informacja z plazmidu przekazywana jest do jądra komórki roślinnej co inicjuje syntezę substancji analogicznych do hormonów roślinnych przykładowo w metabolizmie normalnych komórek roślinnych jest równowaga pomiędzy wytwarzaniem auksyn, a ich rozkładem, w tkankach chorych brak równowagi, więc w wyniku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz