WYKONANIE ŚWIADCZEŃ WZAJEMNYCH
Jednoczesność świadczeń
W stosunkach zobowiązaniowych wynikających z umów wzajemnych każda ze stron zobowiązana jest do spełnienia świadczenia na rzecz drugiej strony. Między tymi świadczeniami istnieje związek polegający na tym, że świadczenie jednej strony jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. Świadczenia te powinny być spełnione jednocześnie. Każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.
Świadczenie wcześniejsze
Norma wyznaczająca obowiązek jednoczesnego spełnienia świadczeń wzajemnych znajduje zastosowanie dopiero wtedy, gdy ani treść umowy, ani orzeczenie organu orzekającego ani też decyzja kompetentnego organu administracyjnego nie wskaże, iż jedna ze stron zobowiązana jest do świadczenia wcześniejszego. W stosunkach zobowiązaniowych trwałych, świadczenia te nie mogą być wykonane jednocześnie. Gdy jedno ze świadczeń wzajemnych ma być wykonane wcześniej niż drugie, strona zobowiązana do spełnienia wcześniejszego świadczenia narażona jest na ryzyko, że nie otrzyma następnie świadczenia wzajemnego. Jeżeli to ryzyko przybierze kształt realnego niebezpieczeństwa strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem. Uprawnienie nie przysługuje stronie zobowiązanej do wcześniejszego świadczenia w dwóch wypadkach:
Gdy wiedziała ona w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony
Gdy strona znajdujące się w złej sytuacji majątkowej zaofiaruje jednocześnie spełnienie swojego świadczenie lub da zabezpieczenie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)