Przedmiot realizowany był na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Notatka składa się z 3 plików w formacie docx.
Pierwszy dokument dotyczy filozofii Fryderyka Nietzschego, ma objętość 3 stron. Filozofia Nietzschego dzieli się na 2 części: część krytyczna, w tym krytyka kultury, cywilizacji i człowieka oraz część pozytywna, czyli rozwiązania, których wprowadzenie pozwoli przezwyciężyć kryzys. Ponadto w tym pliku znajdują się też takie pojęcia jak: kultura dionizyjska i aleksandryjska, racjonalny obraz świata, teoria nadczłowieka, immoralizm. Kolejny plik ma objętość 2 stron i dotyczy takich postaci jak Sheller i Plessner. Znajdują się tu takie pojęcia jak: struktura i miejsce człowieka, koncepcje osoby, sfera psychiki, osoba, akt poznania, sfera intymna i społeczna oraz pozycjonalność. Ostatni plik ma objętość 2 stron i dotyczy takich zagadnień jak: koncepcje człowieka, J.G. Herder, mit Platona, antropologia, Scheller, antropologia filozoficzna.
4.02.2011 18.05, sala numer 9, pawilon sportowy grupa 1023-1024 mają o 19.00 wziąć ze sobą indeks, legitymację, obecność obowiązkowa.Dodatkowe wykłady : 25.01 o 16.30 i później, pawilon sportowy, sala numer 6.
Wykład 13.01.2011
Filozofia Fryderyka Nietzschego (1844 - 1900) był utalentowanym studentem, studiował filologię klasyczną. Pracował na Uniwersytecie z Bazylei. Pisał prace czysto filozoficzne. Przeszedł na rentę z powodu słabego stanu zdrowia. Miał atak choroby, nie leczył się, zaatakowała mózg, to była choroba weneryczna. Spadł z konia i coś mu się stało, chuj mnie to obchodzi co ;) Jego siostra po jego śmierci założyła archiwum z jego rzeczami chyba. Miała ona skrajne poglądy, była antysemitką, i tak dalej i tak dalej. Prezentowała fałszywy obraz brata, powiązała go z faszyzmem. Utrwalił się obraz Fryderyka jako ideologa. Naziści się na niego powoływali jakoby był ich przedstawicielem. W swoich dziełach pisze, że jest Polakiem. Miał on jakiś dziwny pierścień, jego siostra mówiła, że jest on rodzinny. (nie wiem po co komu taka informacja) =pW jego filozofią są dwie części:1). Krytyka kultury, cywilizacji i człowieka -> część krytyczna2). Rozwiązania, których wprowadzenie pozwoli przezwyciężyć kryzys -> część pozytywna
Są 2 części kultury: * Dionizyjska, nazywana tragiczną. Kultura która miała swoje apogeum w epoce archaicznej, od VIII do V w.p.n.e. Wytworzona przez ludzi wielkich i silnych, którzy potrafili wznieść życie na największy poziom. Opierała się na dwóch filarach : instynkt i mity. Ludzie tej epoki byli ludźmi silnymi (fizycznie i psychiczne), tworzyli wielkie rzeczy i kierowali się instynktem. Instynkt im podpowiadał w sposób niezawodny co mają zrobić. Instynkt w sposób niezawodny im pomagał.Mity, głęboka godność dotycząca sensu życia, dostarczała im odpowiedzi na wszystkie egzystencjalne pytania. Mają budowę wielopiętrową. Wyjaśniają i wskazują sens, tłumaczą świat. w czasach Sokratesa została ona wyparta z niewiadomych przyczyn.
*Aleksandryjską, nazywaną sokratejską -> wyparła kulturę dionizyjską, trwa od czasów Sokratesa do dnia dzisiejszego.Niczego ona nie wyjaśnia. Powodem powstania była choroba. Ludzie stracili siły witalne, stracili wolę życia, stracili panowanie nad silnymi instynktami. Instynkty teraz stały się ich wrogami, ludzie próbowali się przed nimi chronić. Lekarstwem był ROZUM (przez Sokratesa). Lęk przed instynktami zostało umieszczone przez Fryderyka w pojęciu : DEKADENCJA, to jest obniżenie poziomu energii i siły. Konsekwencją tego jest NIHILIZM, ludzie
(…)
…. 4. Ludzie mają też osłabione instynkty. 5. Nie mają naturalnej ochrony, zwierzęta mają np. łuski, sierść itp., człowiek nie ma nic. 6. Człowiek to istota nieuzbrojona, nie ma kłów ani trucizny w sobie żeby się bronić. 7. Człowiek nie jest przystosowany do życia w określonym środowisku. Człowiek jest tworem fundamentalnie wybrakowanym. Istota naznaczona brakiem. Mit Platona dotyczący człowieka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)