To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykłady przeprowadzone przez dr hab. Michała Domagały z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki jest źródła prawa konstytucyjnego. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 4 strony. Dokładna tematyka poruszana w notatce jest następująca: Źródła prawa konstytucyjnego, gałęzie prawa konstytucyjnego, Prawo międzynarodowe, umowy międzynarodowe, Umowy wielostronne
między państwami, Niepisane źródła prawa konstytucyjnego-zwyczajowe, Pojęcie i istota konstytucji, Rodzaje konstytucji.
Źródła prawa konstytucyjnego
Zagadnienie tego prawa jako wyraz tych aktów, w którym znajdują się normy. Forma przepisów, które zaliczamy do gałęzi prawa konstytucyjnego.
Wąskie znaczenie prawa konstytucyjnego- tylko konstytucja
Szerokie-konstytucja, wiele innych aktów normatywnych -przepisy o charakterze bardzo ogólnym.
Aby mogły być stosowane w państwie i społeczeństwie należy je konkretyzować w przepisach wykonawczych które mają niższą rangę.
Akty prawne należące do źródle prawa konstytucyjnego:
1.Kontytucja-ustawa zasadnicza.
2.Ustawy konstytucyjne- ustawa o zmianie konstytucji, ustawa o zmianie i uzupełnieniu konstytucji. Nazwa nie ma większego znaczenia. Nazwy wskazują na ścisły bezpośredni związek z ustawą zasadniczą.
Wszystkie konstytucje i ustawy konstytucyjne w całości zaliczamy go gałęzi prawa konstytucyjnego. Ranga konstytucji i ustaw konstytucyjnych jest taka sama, obie znajdują się na szczycie źródeł.
3.Ustawy zwykłe.
Tylko niektóre ustawy, rozporządzenia , nieliczne zaliczymy do prawa konstytucyjnego. Tylko te jeżeli regulują one podstawowe instytucje ustroju państwa. Spośród ustaw zwykłych możemy podać ordynacje wyborcze, ustawa o Trybunale Stanu, Konstytucyjnym. Dotyczą podstaw ustroju państwa w sposób zasadniczy zmieni się ustrój państwa. Kodeks cywilny, karny nie zalicza się do konstytucyjnego. Bo cokolwiek ,zmieniamy to się ustrój nie zmieni. Prawo spadkowe itd...
Ustawy z zakresu prawa administracyjnego prawo wodne itd to kwestie całkowicie drugorzędne dla ustroju państwa.
Na równi z ustawami zwykłymi możemy zaliczyć:
a)rozporządzenia z mocą ustawy
art.234 rozporządzenia z mocą ustawy
b)dekrety z mocą ustawy
W 1981 roku Rada Państwa wydała dekret o stanie wojennym. (dziś został zastąpiony ustawą i stanie wojennym)
Nie wszystkie rozporządzenia z mocą ustawy lub dekrety z mocą ustawy zaliczymy do źródeł prawa konstytucyjnego. Tylko te które regulują kwestie podstawowe dla ustroju państwa.
4.Rozporządzenia wykonawcze-ilość rozporządzeń wydawanych przez organy takie jak prezydent, premier itd jest olbrzymia. Nie wszystkie do konstytucyjnego się zalicza.
np.rozporządzenia o powstaniu Komitetów Ekonomicznego itd zalicza się do prawa admnistracyjnego. Drugie stanowisko mówi że można by to zaliczyć do konstytucyjnego. 5.Uchwały naczelnych organów państwowych. Rady Ministrów, Sejmu, Senatu. Ilość idzie w tysiącach lecz tylko nieliczne do konsta się zaliczają. np.Uchwała Sejmu, Regulamin Sejmu, Uchwała Senatu w sprawie regulaminu Zgromadzenia Narodowego. Dotycza struktury funkcjonowania najważniejszych organów w państwie, więc te uchawały zaliczymy do prawa konstytucyjnego. Uchwała Rady Ministrów w Sprawie Regulaminu Rady Ministrów- czy zaliczymy do administracyjnego czy konstytucyjnego? Jest pare poglądów, może być tak i tak.
(…)
….
Czy normy prawa unijnego mogą dotyczyć podstawowych instytucji ustroju naszego państwa?
Nie nie mogą, Unia nie może ingerować w kwestie poszczególnych ustrojów państw członkowskich. Jeśli uchwały dotyczą np. ochrony danych osobowych, podstawowych praw wolności to zaliczymy je do źródeł prawa konstytucyjnego. Zdecydowana większość dotyczy jednak innych kwestii, więc są zaliczanie do innych gałęzi prawa…
…, wspólnotowego. Konstytucja jest aktem normatywnym bez którego państwo i funkcjonowanie państwa może się obejść. Np. Kiedyś suwerenem był Cesarz i on regulował ustrój państwa. Pierwsze pisane konstytucje to amerykańskie, np. Konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787.Wczesniejsze były konstytucje poszczególnych stanów. Drugą konstytucją na świecie pierwszą w Europie była Konstytucja 3maja 1791.
Trzecią na świecie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)