Wykład - Znaczenie kongresu wiedeńskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Znaczenie kongresu wiedeńskiego - strona 1

Fragment notatki:

Znaczenie kongresu wiedeńskiego (1815 r.) dla rozwoju prawa międzynarodowego.
Kongres międzynarodowy z udziałem monarchów dokonał dzieła stabilizacji stosunków w Europie na kilkadziesiąt lat; a) ustalenia w stosunku do Niemiec i Polski: utworzono Związek Niemiec - luźne zrzeszenie państw pod władzą Austrii; usankcjonowanie rozbiorów Polski („czwarty rozbiór Polski”), utworzenie Wolnego Miasta Krakowa i Królestwa Polskiego;
b) w dziedzinie międzynarodowej postanowiono: ­ uznać neutralność Szwajcarii, ­ regulamin rang dyplomatycznych, ­ zasada wolnej żeglugi na rzekach wspólnych (szczegółowe rozwiązania dot. Renu), ­ deklaracja dot. Handlu Murzynami z Afryki zakazująca go.
c) „Święte Przymierze” zawarte we wrześniu 1815 r. miedzy Rosja, Prusami i Austrią - przestrzeganie przykazań Chrystusa w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych; w listopadzie przyłączyła się Anglia, a w 1818 r. Francja. W ten sposób powstał „syndykat monarchów” który miał decydować o sprawach europejskich; tępienie idei wolnościowych i utrzymanie zasady legitymizmu; realizując politykę „Świętego Przymierza” państwa należące często interweniowały w sprawy wewnętrzne innych państw.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz