To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZMIANA POLITYCZNA
Demokratyzacja
Opisując demokratyzacje główny nacisk położę nie na przyczyny ale na procesy: sposoby w jakie przywódcy polityczni oraz narody lat 70-tych i 80-tych doprowadziły do upadku rządów autorytarnych i powstania rządów demokratycznych. W rządach demokratycznych jak wszyscy dobrze wiemy największe znaczenie ma niezależnie od odmiany demokracji wspólny rdzeń instytucjonalny czyli wszyscy członkowie rządu są wybierani w drodze konkurencyjnych wyborów, w których prawie wszyscy mieszkańcy mogą brać udział. Tego wszystkiego nie da się powiedzieć o rządach autorytarnych. One bowiem nie posiadają wspólnego rdzenia instytucjonalnego. Oprócz tego że nie są demokratyczne nie posiadają wielu innych wspólnych cech. Zacznę od zidentyfikowania różnic pomiędzy reżimami oraz o znaczenie tych różnic dla przebiegu procesu demokratyzacji. Reżimy autorytarne
Jak to opisuje Huntington w trzeciej fali demokratyzacji można rozróżnić trzy rodzaje, grupy reżimów autorytarnych: system rządów jednopartyjnych, reżimy wojskowe oraz dyktatury jednostki.
Systemy jednopartyjne tworzone były przez rewolucje lub narzucone przez ZSRR i obejmowały kraje komunistyczne Tajwan i Meksyk. System polegał na monopolu władzy przez jedną partie, legitymizująca władze w ideologii.
Reżim wojskowy powstawał w wyniku zamachu stanu obalający demokratyczny lub cywilny rząd. Przywódcy wojskowi sprawowali władze kolegialnie jako junta lub osadzali najwyższych rangą generałów na najważniejszych stanowiskach. Wiele reżimów powstało w Ameryce Łacińskiej, rządy te były też sprawowane w Grecji, Turcji, Pakistanie, Nigerii i Korei Południowej.
Dyktatura jednostki polegała na rządach przywódcy który był osobiście źródłem władzy. Im większy dostęp do przywódcy tym większa z tego wynikała władza. Rządy takie były min w Portugalii (Salazar, Cetano), Hiszpania (Franco), Filipiny (Marcosa), Indie (Indiry Ghandi) i Rumunia (Nicolae Ceausescu). Źródła władzy były różne od zamachów dokonywanych osobiście przez władze wykonawczą, zamachów wojskowych, czy zdominowanie przez jednostkę systemu jednopartyjnego. Demokratyzacja miała tym większa szanse powodzenia im większa była konkurencja. Przyczyną demokratyzacji w trzeciej fali były w większości wewnętrzne. Procesy te można zhierarchizować według znaczenia jakie miały ugrupowania rządzące jak i opozycja w procesie demokratyzacji. Wyróżniamy więc trzy typy procesów Transformacja - (lub wg Linza - Reforma) gdy elity rządzące przechodziły do demokracji, zastąpienie - gdy opozycja przewodziły demokratyzacji, Przemieszczenia - gdy rząd i opozycja działały razem w celu demokratyzacji.
Jednak prawie wszystkie zmiany systemowe ,a nie wyłącznie przemieszczenia zawierały jakiś element negocjacji, otwartych lub ukrytych pomiędzy rządem a opozycją. Np. Brazylia
(…)
…. W polce wojskowi domagali się od parlamentu by ten wprowadził apolityczność wojska. W krajach jednopartyjnych ważną kwestią było była rola ideologii w państwie, która to utożsamiała tożsamość państwa. Każde bowiem wystąpienie przeciw partii było traktowane jako zdrada stanu. Tak więc państwo potrzebowało zmiany tożsamości. W krajach gdzie była narzucona dominacja ZSRR zmiana przychodziła łatwo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)