wykład - Zastosowania kryminalistyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 2135
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - Zastosowania kryminalistyki - strona 1

Fragment notatki:

Zastosowania kryminalistyki
Kryminalistyka jest nauką stosowaną, to znaczy służącą prak­tycznej działalności człowieka. Możliwości jej zastosowań jest bar­dzo dużo. Była stosowana w archeologii, w naukach pomocniczych historii, w egiptologii i w wielu innych dziedzinach ludzkich dzia­łań. Jednakże podstawowym terenem jej zastosowań jest praca orga­nów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Na tym terenie krymi­nalistyka znajduje swoje największe zastosowanie w ramach:
czynności procesowych, zwłaszcza w stadium przygotowawczym procesu,
czynności operacyjno - rozpoznawczych,
ekspertyz wykonywanych przez biegłych dla potrzeb procesu, zwłasz­cza karnego.
Kryminalistyka jest zaliczana do nauk prawnych i jako taka jest wykładana na wydziałach prawa i administracji w Polsce, a także w Wyższej Szkole Policyjnej, ośrodkach szkolenia i doskona­lenia policji, straży miejskich i gminnych oraz w szkołach prywat­nych detektywów.
W obrębie nauk prawnych kryminalistykę zalicza się do nauk penalnych, takich jak prawo i postępowanie karne, kryminologia i prawo karne wykonawcze oraz penitencjarne. Kryminalistyka ma także bardzo ścisłe związki z psychiatrią i psychopatologią sądową, z psychologią sądową, z medycyną sądową oraz z toksykologią i che­mią sądową. Ma także związki z nauką o policji i nauką o eksperty­zie sądowej.
Generalnie można przyjąć, że zastosowanie kryminalistyki jest bardzo szerokie . W praktyce śledczej realizuje ona kilka funkcji: -rozpoznawczą, która wyraża się w metodach i środkach umożliwiających uzyskiwanie podstawowych informacji o miejscu zdarzenia, przedmiocie rozpoznania, w tym sprawcy czy sprawcach, koniecznych do podjęcia dalszych działań. Wyróżniamy tu rozpoznanie terenowe, środowiskowe, osobowe, problemowe, np. zdobywanie informacji o narkomanii; -wykrywczą, mającą na celu wykrycie jakiegoś zdarzenia, jego skutków, poznanie wszystkich okoliczności i mechanizmów zdarzenia oraz powiązanie sprawcy z tym zdarzeniem; -dowodową, opartą na uregulowaniach kodeksu postępowania karnego; -zapobiegawczą, tzw. prewencyjną, profilaktyczną. Kryminalistyka znajduje także zastosowanie w postępowaniu cywilnym - przy badaniu autentyczności testamentu, w muzealnictwie- przy badaniu autentyczności obrazów, odczytywaniu starodruków. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Zastosowanie kryminalistyki najogólniej ujmując obejmuje opracowywanie metod ujawniania przestępstw, wykrywanie ich sprawców oraz gromadzeniu przeciwko nim dowodów winy, jak również opracowywanie różnorodnych sposobów zapobiegania przestępstwom. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz