Wykład - Funkcje kryminalistyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1169
Wyświetleń: 3367
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Funkcje kryminalistyki - strona 1 Wykład - Funkcje kryminalistyki - strona 2

Fragment notatki:

FUNKCJA ROZPOZNAWCZA KRYMINALISTYKI.
Kryminalistyka w praktyce śledczej realizuje kilka funkcji. Jedną z takich funkcji jest właśnie - funkcja rozpoznawcza. Wyraża się ona w metodach i środkach umożliwiających uzyskiwanie podstawowych informacji o miejscu zdarzenia , przedmiocie rozpoznania, w tym sprawcy czy sprawcach, koniecznych do podjęcia dalszych działań. W ramach tej funkcji wyróżnia się: rozpoznanie terenowe, środowiskowe, osobowe, problemowe, np. zdobywanie informacji o narkomanii. Uzyskiwane informacje są wykorzystywane w celach wykrywczych, dowodowych i zapobiegawczych. Wyróżniamy tu czynności rozpoznawcze policji np. rozpoznawanie środowisk kryminogennych, kontrola osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, czy kontrola graniczna cudzoziemców. 10.FUNKCJA WYKRYWCZA KRYMINALISTYKI.
Funkcja wykrywcza kryminalistyki ma na celu wykrycie jakiegoś zdarzenia, jego skutków, poznanie wszystkich okoliczności i mechanizmów zdarzenia oraz powiązanie sprawcy z tym zdarzeniem. Tadeusz Hanausek definiuje wykrywanie jako ogół działań organów ścigania nastawionych na ujawnianie zdarzenia określonego jako przestępstwo oraz na uzyskanie informacji pozwalających postawić hipotezę dotyczącą osoby pozostającej w prawnie relewantnej relacji przyczynowej z tym zdarzeniem, a następnie na ustalenie takich danych odnoszących się do tej osoby, które pozwalają na jej zabezpieczenie oraz zebranie wstępnych materiałów uprawdopodabniających hipotezę sprawstwa tej osoby w stopniu uzasadniającym rozpoczęcie udowadniania. Chodzi zatem o ujawnienie zdarzenia stanowiącego przestępstwo, osoby -przestępcy, rzeczy, informacji o przebiegu zdarzenia, o przedmiocie wykrywania. Ważne jest jednak, aby informacja ujawniona była odpowiednio udowodniona i powiązana z przestępstwem. Funkcja wykrywcza obejmuje trzy stadia: poszukiwanie przedmiotu i informacji na jego temat; ujawnianie tych informacji; powiązanie przedmiotu i przetworzenie na materiał dowodowy. Wiąże się ona z regułą 7 złotych pytań, które mają określić, co należałoby ustalić i jak dokonać owych ustaleń. Pomocne mają tu być także pytania wykrywcze.
FUNKCJA DOWODOWA.
Jest to bardzo istotna funkcja kryminalistyki, aczkolwiek oparta na uregulowaniach kodeksu postępowania karnego, zwłaszcza postępowania dowodowego. Chodzi tu przede wszystkim o poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jakie środki i metody zastosować, aby podejmowane czynności np. oględziny, przesłuchania, okazania , przeszukania, zostały przeprowadzone w najbardziej efektowny sposób. Chodzi o to, aby działania te przyniosły odpowiedni pożytek dowodowy. Należy wziąć tutaj pod uwagę wszelkie fakty główne, uboczne, poszlaki, wszystko co może prowadzić do ujawnienia winy sprawcy, zwłaszcza wszelkie źródła dowodowe i płynące z nich środki dowodowe np. relacje świadków. Funkcja dowodowa polega na gromadzeniu materiału i jego sprawdzeniu: czy rzeczywiście zostało popełnione przestępstwo, rozwikłaniu okoliczności przebiegu zdarzenia, powiązanie określonej osoby ze zdarzeniem i w ten sposób ustalenie jej osobowości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz