Kryminologia i kryminalistyka - funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 770
Wyświetleń: 3619
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kryminologia i kryminalistyka - funkcje - strona 1 Kryminologia i kryminalistyka - funkcje - strona 2 Kryminologia i kryminalistyka - funkcje - strona 3

Fragment notatki:

­­­­­­­­­­­­­­Kryminologia i Kryminalistyka (Wykład 1) 03-10-2012 Balistyka
Taktyka  Kryminalistyka
Technika
Efekt CSI - Funkcje Kryminalistyki :
1) wykrywcza
2) dowodowa
3) profilaktyczna ( Modus Operandi (Wikipedia) - sposób działania sprawcy, powtarzające się zachowania 4) prewencyjna
(10-10-2012) Sytuacja 1 Znajdujemy ciało człowieka przy brzegu rzeki
(1 pytanie) Co się stało ? - „należy ustalić czy to jest zabójstwo-samobójstwo-wypadek”
(2 pytanie) Gdzie ? - „szukamy śladów w okolicach miejsca zdarzenia gdzie miało miejsce przestępstwo lub na ciele, szukamy także dokumentów żeby ustalić kto to jest. Możliwe jest, że to nie jest przestępstwo”
(3 pytanie) Kiedy ? - „to się stało. Zadajemy to pytanie np. po to żeby ustalić jak daleko mógł się oddalić sprawca przestępstwa. Zawężamy sobie czas kiedy możemy poszukiwać sprawcy przestępstwa na monitoringu.”
(4 pytanie) W jaki sposób ? - „można ustalić sposób działania np. seryjnego przestępcy. Będzie potrzebne Modus Operadni ”
(5 pytanie) Czym ? - „Poszukiwanie przedmiotów, które mogły być użyte do popełnienia przestępstwa np. w przypadku rany postrzałowej szukamy broni a w przypadku rany kłutej szukamy noża”
(6 pytanie) Dlaczego ? - „Ważny jest motyw przy wydawaniu kary. Powód popełnienia przestępstwa pomogą stworzyć portret psychologiczny sprawcy. Motyw pomaga ustalić krąg osób podejrzanych.”
(7 pytanie) Kto ? - „Trzeba dokładnie ustalić kto popełnił przestępstwo, bo jeśli mamy podejrzanego który nawet się przyzna a nie ma żadnych innych dowodów to nie jest to pewne i wiarygodne że osoba podejrzana jest właściwa”
(17-10-2012) - Jakie są czynniki subiektywne i obiektywne ?
- Czym się różni podejrzany od oskarżonego ? Świadek - osoba posiadająca wiedzę o zdarzeniu Etapy przesłuchiwania świadka :
1) Robimy plan przesłuchania 2) Przedstawiamy się
3) Sprawdzamy dokumenty, potwierdzamy dane o danej osobie
4) Stwarzamy komfortowe warunki 5) Należy świadka uświadomić o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (zamiar + zatajenie prawdy
Każdy musi zeznawać wyjątki - (pokrewieństwo, powinowactwo, tajemnica państwowa, względne zakazy dowodowe - ksiądz, lekarz, adwokat w pewnych sytuacjach)
*Za zaniechanie grozi odpowiedzialność karna
Faza w której osoba może się sama swobodnie wypowiedzieć - faza swobodnej wypowiedzi (mówimy : proszę opowiedzieć co się stało)


(…)

… znajdują się w tym systemie.
Jak się przygotowac do przesłuchania :
Przeglądamy akta sprawy i uczymy się o sprawie, podejrzanym jak najwięcej
Historia działania oskarżonego (z kartotek karnych) tzn. czy osoba nie była już skazana. Interesuje nas czy nie mamy doczynienia z recydywą. Przeprowadzamy wywiad środowiskowy - żeby się więcej dowiedzieć o podejrzanym
Etapy przesłuchania
PRZEDSTAWIAMY…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz