To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wzrost gospodarczy i ewolucja handlu międzynarodowego Integracja gospodarcza w Europie i na świecie.
UNIA EUROPEJSKA
EKONOMICZNE I POLITYCZNE PRZYCZYNY POWSTANIA ORAZ CELE DZIAŁANIA WE
Ekonomiczne: spodziewane zwiększenie rynków zbytu , lepsze wykorzystanie czynników produkcji wszystkich krajów członkowskich i wzrost wydajności, korzyści skali produkcji, obniżenie kosztów produkcji i wzrost jej efektywności, obniżenie cen produktów dzięki zniesieniu ceł i innych barier handlowych oraz zaostrzeniu konkurencji między producentami, wymogi postępu technicznego.
Pozaekonomiczne: świadomość własnej słabości w zniszczonych wojną krajach Europy Zachodniej i chęć wzmocnienia pozycji ekonomicznej wobec dwóch supermocarstw, tj. USA i Związku Radzieckiego, francuska idea włączenia Niemiec do pokojowej współpracy, tak by wojna między Francją a Niemcami była „nie tylko nie do pomyślenia, ale także stałaby się materialnie niemożliwa”, chęć wzmocnienia potencjału ekonomicznego i obronnego Europy Zachodniej w konfrontacji z ZSRR i innymi krajami obozu socjalistycznego
Efekt domina - gdy państwa w grupie zaczynają się integrować, państwa trzecie dołączają siłą rozpędu (= przyczyna rozszerzania UE) OD EWG DO UE
Integracja rozpoczęła się w sektorze węgla i stali w ramach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Później została rozszerzona na inne sektory w ramach dwóch innych wspólnot, tj. EWG i Euratomu.
Traktat paryski ustanawiający EWWiS wszedł w życie w połowie 1952 roku i obowiązywał przez 50 lat - do 3 VII 2002. Celem EWWiS było stworzenie wspólnego rynku produktów przemysłu węglowego i stalowego i w ten sposób zawiązanie współpracy pokojowej między Francją i Niemcami oraz innymi zainteresowanymi krajami. W skład EWWiS weszło 6 państw: Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy. 1 I 1958 wchodzi w życie Traktat Rzymski powołujący Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), obejmującą ww. 6 państw oraz traktat powołujący Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom), obejmującą te kraje.
Traktat o Unii Europejskiej (Traktat z Maastricht), obowiązuje od 1 XI 1993. Co przewidywał Traktat z Maastricht?
REALIZACJA UNII MONETARNEJ; etapy:
1990 pełna swoboda przepływu kapitałów
1994 unikanie nadmiernych deficytów budżetowych, Uniezależnienie narodowych banków centralnych od władz państwa, Zamrożenie kompozycji tzw. Koszyka walut, Powołanie Europejskiego Instytutu Walutowego
Rada wspólnoty oceniła większością kwalifikowaną, które z państw członkowskich spełniają 4 kryteria pozwalające im w ten etap wkroczyć (kryteria konwergencji):
(…)
… Stowarzyszenie Wolnego Handlu (European Free Trade Association)
Organizacja międzynarodowa, gospodarcza powstała 3 V 1960 na mocy konwencji sztokholmskiej mającej na celu utworzenie strefy wolnego handlu między państwami członkowskimi.
Pierwotnymi członkami EFTA były: Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania.
Siedziba Sekretariatu EFTA mieści się w szwajcarskiej Genewie.
Cele…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)