Inicjatywy integracyjne Delorsa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inicjatywy integracyjne Delorsa - wykład - strona 1 Inicjatywy integracyjne Delorsa - wykład - strona 2 Inicjatywy integracyjne Delorsa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Inicjatywy integracyjne delorsa
W latach 1985-1995 Komisji przewodniczył były francuski minister finan­sów Jacąues Delors, uważany za najbardziej wpływowego jej przewodniczącego. Delors rozwinął nowe inicjatywy integracyjne zmierzające do tworzenia Unii Europejskiej. Wykorzystał Białą Księgę przygotowaną przez komisarza lorda Cockfielda i ogłoszoną 14 czerwca 1985 z szerokim zestawem długofalo­wych propozycji finansowych.15 lutego 1987 Jacąues Delors przedłożył Komisji kolejne propozycje integracji kontynentu, tzw. pakiet Delorsa I. Nawią­zywał w nich do propozycji zawartych w planie Wernera z 1970.
Delors opowiedział się także za zwiększeniem dochodów budżetowych Wspólnot Europejskich przez wprowadzenie dodatkowych wpłat państw człon­kowskich w zależności od wielkości osiąganego przez nie produktu narodowego brutto. Propozycje Delorsa zmierzały do zmniejszenia inflacji w państwach członkowskich, polepszenia możliwości wymiany walut i zachowania stabilno­ści finansów publicznych. Zawierały również postulaty w zakresie uregulowa­nia kwestii nadwyżek rolnych i rozbudowę funduszy strukturalnych. Rada Europejska 28 czerwca 1988 na spotkaniu w Hanowerze przyjęła pakiet propozycji przewodniczącego Komisji i powołała Komitet Delorsa skupiający gubernatorów banków centralnych państw członkowskich oraz niezależnych ekspertów. Komitet ten rozwinął prace prowadzące do stopniowej realizacji unii gospodarczej i walutowej.
Najbardziej niechętni tworzeniu unii walutowej byli wówczas Brytyjczycy. Charakterystyczne dla nich było słynne wystąpienie ich premiera Margaret Thatcher 20 września 1988 podczas ceremonii otwarcia roku akademic­kiego w Kolegium Europejskim w Brugii. W zaprezentowanej tam brytyjskiej wizji dalszej integracji Thatcher opowiedziała się za dobrowolną i aktywna współpracą między suwerennymi, niepodległymi państwami przeciwko „su-perpaństwu" zarządzanemu z Brukseli. Zjednoczenie Europy - jej zdaniem -powinno „dokonać się z zachowaniem różnych tradycji, uprawnień parlamen­tarnych i poczucia dumy narodowej, ponieważ to właśnie przez wieki stanowiło nerw Europy". Wskazała też na konieczność docenienia NATO w dalszym procesie zjednoczenia Europy.
Podczas przewodniczenia Komisji przez Delorsa rozszerzała się współpraca Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu z EWG. Tradycyjnie ponad 50% obrotów handlowych państw EFTA kierowało się na obszar Wspólnot. Zawierano też kolejne umowy o rozszerzeniu współpracy na nowe obszary (transport, komunikację, badania naukowe, ochronę środowiska). Już w 1984, podczas wspólnego spotkania ministrów spraw zagranicznych EWG i EFTA w Luksemburgu, wysunięto ideę utworzenia Europejskiego Obszaru Gospodarczego łączącego państwa członkowskie obydwu ugrupowań gospo­darczych. W zamyśle inicjatorów miał on doprowadzić do dalszego zacieśnia­nia współpracy gospodarczej obu organizacji, a właściwie przejmowania roz­wiązań wspólnotowych przez kraje EFTA.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz