To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Inicjatywy integracyjne delorsa
W latach 1985-1995 Komisji przewodniczył były francuski minister finansów Jacąues Delors, uważany za najbardziej wpływowego jej przewodniczącego. Delors rozwinął nowe inicjatywy integracyjne zmierzające do tworzenia Unii Europejskiej. Wykorzystał Białą Księgę przygotowaną przez komisarza lorda Cockfielda i ogłoszoną 14 czerwca 1985 z szerokim zestawem długofalowych propozycji finansowych.15 lutego 1987 Jacąues Delors przedłożył Komisji kolejne propozycje integracji kontynentu, tzw. pakiet Delorsa I. Nawiązywał w nich do propozycji zawartych w planie Wernera z 1970.
Delors opowiedział się także za zwiększeniem dochodów budżetowych Wspólnot Europejskich przez wprowadzenie dodatkowych wpłat państw członkowskich w zależności od wielkości osiąganego przez nie produktu narodowego brutto. Propozycje Delorsa zmierzały do zmniejszenia inflacji w państwach członkowskich, polepszenia możliwości wymiany walut i zachowania stabilności finansów publicznych. Zawierały również postulaty w zakresie uregulowania kwestii nadwyżek rolnych i rozbudowę funduszy strukturalnych. Rada Europejska 28 czerwca 1988 na spotkaniu w Hanowerze przyjęła pakiet propozycji przewodniczącego Komisji i powołała Komitet Delorsa skupiający gubernatorów banków centralnych państw członkowskich oraz niezależnych ekspertów. Komitet ten rozwinął prace prowadzące do stopniowej realizacji unii gospodarczej i walutowej.
Najbardziej niechętni tworzeniu unii walutowej byli wówczas Brytyjczycy. Charakterystyczne dla nich było słynne wystąpienie ich premiera Margaret Thatcher 20 września 1988 podczas ceremonii otwarcia roku akademickiego w Kolegium Europejskim w Brugii. W zaprezentowanej tam brytyjskiej wizji dalszej integracji Thatcher opowiedziała się za dobrowolną i aktywna współpracą między suwerennymi, niepodległymi państwami przeciwko „su-perpaństwu" zarządzanemu z Brukseli. Zjednoczenie Europy - jej zdaniem -powinno „dokonać się z zachowaniem różnych tradycji, uprawnień parlamentarnych i poczucia dumy narodowej, ponieważ to właśnie przez wieki stanowiło nerw Europy". Wskazała też na konieczność docenienia NATO w dalszym procesie zjednoczenia Europy.
Podczas przewodniczenia Komisji przez Delorsa rozszerzała się współpraca Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu z EWG. Tradycyjnie ponad 50% obrotów handlowych państw EFTA kierowało się na obszar Wspólnot. Zawierano też kolejne umowy o rozszerzeniu współpracy na nowe obszary (transport, komunikację, badania naukowe, ochronę środowiska). Już w 1984, podczas wspólnego spotkania ministrów spraw zagranicznych EWG i EFTA w Luksemburgu, wysunięto ideę utworzenia Europejskiego Obszaru Gospodarczego łączącego państwa członkowskie obydwu ugrupowań gospodarczych. W zamyśle inicjatorów miał on doprowadzić do dalszego zacieśniania współpracy gospodarczej obu organizacji, a właściwie przejmowania rozwiązań wspólnotowych przez kraje EFTA.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)