Wykładnia systemowa traktatów
Zakłada sięganie do systemu prawa międzynarodowego zarówno w szerszym i węższym znaczeniu; razem z kontekstem należy brać pod uwagę wszelkie, odpowiednie normy prawa międzynarodowego, mające zastosowanie między stronami normy zwyczajowe, uchwały, zasady ogólne prawa, normy powszechne, normy regionalne, normy partykularne, pierwszeństwo Karty Narodów Zjednoczonych, ius cogens.
Art. 31 ust. 3 c) Konwencji Wiedeńskiej:
„Łącznie z kontekstem należy brać pod uwagę:
[...] c) wszelkie odpowiednie normy prawa międzynarodowego, mające zastosowanie w stosunkach między stronami”
Norma o randze prawa zwyczajowego, działa niezależnie czy w traktacie jest norma odsyłająca do prawa międzynarodowego.
Jeżeli w traktacie jest klauzula dot. zakresu stosowania norm prawa międzynarodowego to ona będzie stosowana a nie art. 31 ust.3 c)
Normy prawa międzynarodowego muszą się nadawać do stosowania tego traktatu. Muszą być merytorycznie związane z traktatem.
Muszą mieć zastosowanie w stosunkach między stronami traktatu. O jakie strony chodzi?
wszystkie strony traktatu - zbyt rygorystyczne podejście
strony sporu dot. wykładni - zbyt relatywistyczne podejście
tylko normy zwyczajowe - zbyt zawężające
sięgamy do takich norm, które wiążą strony sporu i są przyjmowane (choćby milcząco) przez inne państwa strony traktatu - najlepsze rozwiązanie.
--
Zakłada sięganie do systemu PM zarówno w szerszymi jak i węższym znaczeniu, razem z kontekstem należy brać pod uwagę wszelkie odpowiednie normy PM, mające zastosowanie między stronami, tzn. Zwyczajowe, Uchwały;
Zasady ogólne prawa;
Powszechne;
Regionalne;
Partykularne;
KNZ - pierwszeństwo;
Ius cogens. Art. 31 ust 3 c - norma o randze prawa zwyczajowego działa niezależnie czy w traktacie jest norma odsyłająca do PM, ale jeśli w traktacie jest norma, która wskazuje na pewien zakres to ta klauzula traktatu będzie miała znaczenie i będzie stosowana. Normy, które trzeba stosować w interpretacji muszą być odpowiednie, czyli:
merytorycznie powiązane z traktatem
takie, by mogły mieć zastosowanie w stosunkach między stronami (powstały wątpliwości o jakie strony chodzi? 1. o wszystkie strony traktatu - odrzucono; 2. o strony sporu - odrzucono ze względu na duży relatywizm traktatu; 3. normy tylko zwyczajowe (odrzucono); sięgamy do takich norm spoza traktatu, które są akceptowane i wiążą strony traktatu - najlepsze rozwiązanie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)