To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 6 14.11. 08
Źródła prawa
1) w znaczeniu formalnym - W naukach prawnych najczęściej rozważane jako źródła prawa w znaczeniu formalnym, a więc formy, w jakich przejawia się obowiązujące prawo. Formami tymi są: konstytucja, ustawa, rozporządzenie i inne akty normatywne. Nauki o prawie, szczególnie nauka prawa konstytucyjnego, ujmują źródła prawa w sposób opisowy lub dogmatyczny zakładając jakąś koncepcję (teorię) źródeł prawa tj. wskazując jakie normy prawne albo fakty uważane są za prawotwórcze. Dlatego termin źródła prawa często zastępowany jest pojęciem akty prawotwórcze lub akty normatywne. Od źródeł prawa w znaczeniu formalnym (aktów prawotwórczych, aktów normatywnych) odróżnia się akty stosowania prawa, do których należą przede wszystkim decyzje administracyjne i orzeczenia sądowe.
Historycznie do tej kategorii należało także prawo zwyczajowe. Dziś znaczenie zwyczaju w poszczególnych dziedzinach prawa jest niewielkie, z wyjątkiem prawa międzynarodowego, w którym wciąż żywy i regularnie stosowany jest zwyczaj międzynarodowy.
Z reguły, jeśli prawnicy mówią o źródła prawa bez bliższego oznaczenia terminologicznego, mają na myśli źródła prawa w znaczeniu formalnym.
2) w znaczeniu materialnym
W odróżnieniu od źródeł prawa w znaczeniu formalnym, źródłami prawa w znaczeniu materialnym określa się zazwyczaj czynniki wpływające na treść norm prawnych lub źródła określające pochodzenie norm. Zagadnienie źródeł prawa w znaczeniu materialnym przez wielu prawników traktowane jest jako zagadnienie pozaprawne. W pewnym zakresie zajmują się nimi: socjologia prawa, filozofia prawa, teoria prawa.
dwie tradycje prawników - kontynentalni odnoszą się do traktatów, anglosascy do orzecznictwa
3) żródła poznania prawa
W nauce prawa tradycyjnie odróżnia się źródła w znaczeniu formalnym i materialnym, łącznie określane jako źródła powstania prawa (fontes iuris oriundi), od źródeł poznania prawa (fontes iuris cognoscendi), do których należą publikatory zawierające autentyczną treść norm prawnych, np. Dziennik Ustaw, Monitor Polski, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, itp.
- zbiór traktatów Narodów Zjednoczonych - oficjalne zbiory orzecznictwa
Analiza źródeł prawa odbywa się na poziomie formalnym. Ta ograniczona analiza pozwala usystematyzować podejście do prawa międzynarodowego oraz pozwala oddzielić prawo od polityki (pozwala patrzeć mniej instrumentalnie na prawo międzynarodowe) - obiektywizacja PM
Czy istnieją reguły mówiące o uznaniu czegoś za traktat?
- KW z 1969 i 1986 dotyczące traktatów i ich wykładni i relacji między nimi stanowią zespół norm mówiący o tym co jest trakatem w rozumieniu tych konwencji
(…)
…. praktyka pasywna- zwyczaj może polegać na działaniu i może być zamierzeniem działania
3 konwencje dotyczące traktatów
1969 - KW o prawie traktatów
1986 - Konwencja wiedeńska o prawie traktatów między państwami a organizacjami międzynarodowymi lub pomiędzy organizacjami międzynarodowymi, 1978 - Konwencja wiedeńska o sukcesji państw w odniesieniu do traktatów. z dnia 22.08.1978 r. Traktat - art.2 ust.1…
… jest w prawie cywilnym. Brak tego w PM może być skutkiem niedopracowania odpowiedzialności PM Czy istnieje katalog źródeł prawa?
PM rozwijało się spontanicznie , nie było dekretacji, nadal jej nie ma. Przy tworzeniu sądów potrzebne były dokumenty na podstawie których mocy orzekał .
Rozpoczęto ten proces od Konwencji Haskiej 1907 r. (nie weszła w życie, ale zebrała pierwszy raz katalog orzecznictwa )
Statut STSM/MTS…
… co może w konsekwencji stanowić część procesu tworzenia się nowej normy prawa zwyczajowego lub umownego (np. ustawa o szelfie kontynentalnym);
Akty jednostronne - wydawane przez państwa w celu wywołania określonych skutków prawnych.
Notyfikacja - oficjalne, pisemne powiadomienie drugiego podmiotu PM o pewnym wydarzeniu, z którym prawo łączy skutki prawne. Często notyfikacja jest niezbędna do celu wywołania skutku…
… międzynarodowego, któremu świadomie nie nadano charakteru umowy jest Akt końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 r.
Pactum Tacitum - milczące porozumienie - Grocjusz, szkoła niemiecka (Triepel, Anzilotti)
Wolontaryzm - woluntaryzm (łc. voluntas `wola') 1. podejmowanie decyzji opartych tylko na własnym zdaniu, nieliczenie się z opiniami innych. 2. filoz. kierunek w filozofii, wg…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)