To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Traktat a zwyczaj
Traktaty konstytutywne utrwala normy zwyczajowe, ale może też mieć charakter prawotwórczy dla zwyczaju; traktat i zwyczaj mogą się wzajemnie uzupełniać
Traktaty deklaratoryjne nie maja ładunku prawotwórczego w stosunku do zwyczaju, nie będą też zwyczaju kodyfikowały
Dla ukształtowania się zwyczaju znaczenie mogą mieć traktaty dwustronne lub wielostronne. jeżeli określona klauzula jest powielana w traktatach to znaczy, ze stała się ona zwyczajem międzynarodowym lub że nie jest uznawana jako zasada zwyczajowa.
1985 r. Libia - Malta Nawet jeśli traktat odgrywa ważną rolę zapisując i definiując bądź rozwijając normy zwyczajowe to istnienia i treści takiej normy należ poszukiwać w usus i opinio iuris.
Trybunał ds. byłej Jugosławii sprawa Delalicza
Ustalenie normy zwyczajowej może być trudne, gdy traktat przyjęty jest przez dużą większość państw, bo tylko praktyka państw może mieć znaczenie.
Wyrok MTS w sprawie Nikaragui niektóre traktaty wielostronne mogą rodzić prawo zwyczajowe. Jest tak w przypadku traktatów prawotwórczych, kiedy mają charakter reprezentatywny (wiele państw się nim związało), ale trzeba uwzględnić postawę państw traktatem nie związanych.
--
Relacja w kształtowaniu się zwyczaju między zwyczajem a traktatem.
Te stosunki są złożone. Y. Dinstein - rozróżnił traktaty ze względu na ich stosunek do zwyczaju, na: konstytutywne (traktat utrwala normy zwyczajowe, lub jest dla niego prawotwórczy; może uzupełniać normy zwyczajowe i odwrotnie oraz precyzować je) i deklaratoryjne (nie mają ładunku prawotwórczego w stosunku do zwyczaju; nie będą też ich kodyfikowały). Współcześnie nikt nie zaprzecza, że traktaty mają różne powiązania z prawem zwyczajowym. Dla treści zwyczaju duże znaczenie mają traktaty wielo- i dwustronne. Istnieje jednak spór czy klauzule powielane w traktatach są dowodem praktyki czy może są dlatego wciąż powielane, bo nie są akceptowane jako zwyczaj.
MTS w opinii z 1985 r. w sprawie Libia - Malta - nawet, jeśli konwencja mnar. odgrywa ważną rolę, rejestrując i definiując bądź rozwijając normy zwyczajowe, to istnienie i treści takiej normy zwyczajowej należy poszukiwać analizując usus i opinio iuris.
MTKJ w wyroku z 1998 r. w sprawie Delalič - ustalenie normy zwyczajowej może być trudne, gdy traktat przyjęty jest przez dużą większość państw; wówczas tylko praktyka państw nie - stron tego traktatu może mieć znaczenie (Konwencje Genewski z 1949 r. - jak zbadać czy te państwa obowiązuje traktat jako taki czy są to spisane normy zwyczajowe, obowiązujące też państwa - nie strony).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)