Wykład - wybory prezydenckie 1995 rok

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wybory prezydenckie 1995 rok - strona 1 Wykład - wybory prezydenckie 1995 rok - strona 2 Wykład - wybory prezydenckie 1995 rok - strona 3

Fragment notatki:

WYBORY PREZYDENCKIE 1995
Wybory odbywały się wg ordynacji z 1990r, kandydat chcący się zrejestrować w PKW musiał zebrać 100 tyś. podpisów pod swoją kandydaturą. Z 30 pretendentów 18 złożyło wnioski rejestracyjne, z czego zarejestrowano 17 (zakwestionowano część podpisów B. Tejkowskiemu). W trakcie kampanii wycofało się 4 kandydatów: M. Markiewicz, B. Pawłowski, L. Moczulski (poparli Wałęsę), L. Kaczyński (poparł Olszewskiego). Wybory odbyły się w dwóch turach (5 i 19 listopada 1995)
Kampania kandydatów:
1)Leszek Bubel- lat 38, prezydent Polskiej Partii Przyjaciół Piwa i przewodniczący Forum Walki z Bezprawiem. Hasło wyborcze: „Batman Bubel”. Nie miał zbyt wielkich szans, zależało mu żeby wejść do pierwszej dziesiątki. Program: utworzenie Rady Stanu (kontrola urzędników państwowych, wymiaru sprawiedliwości, , kancelarii prezydenta), atakował Kwaśniewskiego, wydawał antysemickie gazetki. Był atakowany przez dziennikarzy, jego audycje wyborcze były często zdejmowane z anteny za antysemicki charakter.
2)Hanna Gronkiewicz-Waltz- lat 43, wykształcenie wyższe (prawnik), prezes NBP, wspierały ją partie prawicowe (ZcHN, Koalicja Konserwatywna, Stronnictwo Pracy), organizacje społeczne (NZS, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich), poparł ją konwent św. Katarzyny (rozważali poparcie Olszewskiego) , kościół, nawet Jan Paweł II, mówił że byłaby świetnym kandydatem gdyby wycofał się Wałęsa. Hasło wyborcze: „Zaopiekujmy się Polską”. Program: miał charakter prorodzinny, patriotyczny i katolicki. Przedstawiała się jako osoba nowoczesna, świetnie znająca warunki funkcjonowania państwa, cieszyła się uznaniem a granicą (m.in. M. Thatcher ). Próbowała pozyskać prawicowy elektorat i pokazać, że byłaby lepszym od niego prezydentem, zaczęła go przy okazji ostro atakować (co było złym posunięciem zwarzywszy na to że to właśnie jemu zawdzięczała swoją karierę). Jednak poparcie dla niej zaczęło spadać, z kilkunastu % do 5% przed samymi wyborami, miała na to duży wpływ nagonka jaką rozpętało przeciwko niej radio „Maryja” oraz utrata poparcia kilku ugrupowań, zwłaszcza ZcHN. I tak z faworyta stała się wielką przegraną.
3)Janusz Korwin-Mikke- lat 53, lider Unii Polityki Realnej. Hasło wyborcze: „ Spójrz prawdzie w oczy”. Program: ultraliberalne państwo minimum, radykalne obniżenie podatków, powszechna prywatyzacja, wstrzymanie dotacji do nierentownych przedsiębiorstw, reforma ubezpieczeń i służby zdrowia, wprowadzenie systemu prezydenckiego, ścisłego przestrzegania trójpodziału władz, stworzenia armii zawodowej i utrzymania kary śmierci. Wykorzystał kampanię prezydencką do propagowania programu UPRu. Uzyskany wynik wyborczy był poniżej oczekiwań i doprowadził do rozłamu w partii.
4)Tadeusz Koźluk-

(…)

… bo są do niego negatywnie nastawieni (negatywny elektorat), a jego legenda jako przywódcy „S” już na nich nie działa. Nie można też zapominać, że chodzi tu o grupę wyborców która głosowała na Olszewskiego, Kuronia czy Gronkiewicz-Waltz (a wiadomo że stosunki między tymi politykami a Wałęsą nie były najlepsze) i musiało to rzutować na ich wybór. Wyniki % wyborów 95`
Aleksander Kwaśniewski
35,11 %
Lech Wałęsa
33,11 %
Jacek Kuroń
9,22 %
Jan Olszewski
6,86 %
Waldemar Pawlak
4,31 %
Tadeusz Zieliński
3,53 %
Hanna Gronkiewicz-Waltz
2,76 %
Janusz Korwin-Mikke
2,40 %
Andrzej Lepper
1,32 %
Jan Pietrzak
1,12 %
Tadeusz Koźluk
0,15 %
Kazimierz Piotrowicz
0,07 %
Leszek Bubel
0,04 %
Zaczęły się przygotowania do II tury, którą wyznaczono na 19 listopada. Sztab wyborczy Wałęsy zaatakował Kwaśniewskiego nagłaśniając kompromitujący…
… konkursem (kandydaci mieliby napisać prace pisemne związane tematycznie z danym stanowiskiem, prace te miałaby oceniać komisja ekspertów i głosować na najlepsze w danym okręgu), do konkursu mogłyby stawać tylko osoby bezpartyjne. Jego kampania TV była najnudniejsza! 12)Lech Wałęsa- lat 52, legendarny przywódca „Solidarności”, urzędujący prezydent. Hasło wyborcze: „Kandydatów jest wielu- Lech Wałęsa…
… Politycznej, podpułkownik LWP, pracownik polskiej misji dyplomatycznej przy ONZ, wykładowca na amerykańskiej uczelni. Program: tzw.” 13 punktów Koźluka”, przedstawiał się jako prężny menadżer, bezpartyjny fachowiec. Jego program był pełen ogólników i banałów, a część pomysłów było co najmniej kontrowersyjnych np. stworzenie obozów pracy.
5)Jacek Kuroń- lat 61, reprezentował Unię Wolności jako kandydat…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz